Grodzki sięga po zgrane chwyty. Zapowiada, że będzie opóźniał głosowanie nad kandydaturą RPO!

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ponownie zapowiada, że zamierza opóźnić głosowanie nad kolejną kandydaturą na stanowisko RPO. - W środę konwent zdecyduje, czy Senat zajmie się w tym tygodniu sprawą wyrażenia zgody na powołanie Lidii Staroń na RPO – powiedział, zaznaczając jednak, że „raczej to nie wydarzy się na tym posiedzeniu”. Oficjalnym powodem z jego słów ma być to, że „wśród senatorów jest chęć dać kandydatce wcześniej możliwość wypowiedzenia się”.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sejm powołał dziś senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. Za kandydaturą Staroń opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

W środę Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, jednak jest mało prawdopodobne, by zajął się wyrażeniem.

- W odróżnieniu od instytucji autorytarnych w Senacie kierujemy się regułami demokracji i decyzje o porządku obrad podejmuje konwent. Także juto omówi on tę sprawę - podkreślił.

- Natomiast z nastrojów wśród senatorów widzę, że owszem, musimy się zmieścić w konstytucyjnie przydzielonym nam czasie, ale senatorowie chcą wszystkich potencjalnych kandydatów na RPO, którzy przechodzą w Sejmie traktować jednakowo, czyli dać im możliwość wypowiedzenia się na komisjach, na sesji plenarnej, także raczej nie będzie na tej sesji, której porządek jest bardzo obfity, bo będzie zawierać ponad 20 punktów.

- dodał Grodzki.

Proszony o komentarz do wyboru Staroń, Grodzki podkreślał, że „w turbulencjach polskiej polityki Senat stara się być instytucją stabilną, przestrzegają zasad konstytucyjnych i prawidłowej legislacji”. "Więc pani senator Staroń dostanie dokładnie takie same szanse przedstawienia swojej kandydatury jak dotychczasowi dwaj kandydaci, którzy dotarli do Senatu" - zapewnił.

Zaznaczył, że to jaką decyzję podejmą senatorowie, „to jest już w ich gestii”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli we wtorkowych głosowaniach Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich, natomiast prawie wszyscy politycy Porozumienia z wyjątkiem Anny Dąbrowskiej-Banaszek i Mirosława Baszki zagłosowali za kandydaturą Marcina Wiącka.

Za kandydaturą Wiącka zagłosowali spośród Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Marcin Ociepa, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka, Michał Wypij. Za kandydaturą Wiącka była także Monika Pawłowska, która jest członkiem Porozumienia, ale nie należy do klubu PiS oraz Andrzej Sośnierz, który jest członkiem Porozumienia, ale należy do koła Polskie Sprawy.

Spośród posłów Porozumienia jedynie dwoje posłów Anna Dąbrowska-Banasze i Mirosław Baszko głosowali za kandydaturą Lidii Staroń.

Wcześniej Grodzki wielokrotnie stosował obstrukcję w wielu innych głosowaniach – nad kolejnymi kandydaturami na stanowisko rzecznika RPO czy przy uchwaleniu Funduszu Odbudowy. Czy na tym powinna polegać praca urzędnika utrzymywanego z pieniędzy podatnika?


 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rzecznik Praw Obwatelskich #Senat #Tomasz Grodzki

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo