Wystawa o sąsiedztwie z Niemcami

W czwartek mija 30 lat od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię relacji od II wojny światowej do czasów współczesnych.

pixabay.com

Rzecznik Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny poinformował, że w czwartek na ul. Oławskiej we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z gminą Wrocław oraz Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego przygotowało wystawę plenerową, ukazującą historię relacji polsko-niemieckich począwszy od konsekwencji II wojny świtowej, poprzez drogę ku pojednaniu oraz to, jak dzięki traktatowi współpraca pomiędzy krajami nabrała tempa i jakie korzyści przyniosła Polsce

- powiedział rzecznik.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera.

Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

Kluczowe znaczenie miał przy tym fakt, że relacje bilateralne zostały w traktacie ujęte w kontekście europejskim - uwzględniono zarówno polskie aspiracje do integracji z Unią Europejską, jak i znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa dla rozwoju jednoczącej się Europy

 - napisano w materiałach prasowych wystawy.

Autorami wystawy jest dr hab. Robert Żurek, historyk i dyrektor Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Aleksandra Pierścińska-Lichwa z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, która opisała relacje partnerskie pomiędzy miastami polskimi i niemieckimi i realizowane w ramach partnerstwa miast projekty.

Ekspozycję można będzie oglądać od 17 czerwca do 5 lipca na ul. Oławskiej we Wrocławiu, następnie od 5 lipca do 23 sierpnia na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Dodatkowo od 24 sierpnia do 31 września br. wystawa będzie prezentowana w Krzyżowej i stanowi element programu projektu „8 x pojednanie”.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #Polska #wystawa #Wrocław #Sąsiedzi w Europie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo