Sejm wybrał następcę Adama Bodnara. Większość za Lidią Staroń!

Senator niezależna Lidia Staroń uzyskała w Sejmie 231 głosów, zostając tym samym wybraną na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu minionego roku. Teraz zwycięska kandydatura trafi pod głosowanie w Senacie.

Sejm
fot. YouTube

Wyniki głosowania wyglądają następująco:

Posłowie po raz piaty zajmowali się wyborem następcy Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Kandydatami tym razem byli: zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik, dr hab. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała w ubiegłym tygodniu kandydaturę senator Staroń, negatywnie - kandydaturę Wiącka. Gowin zadeklarował w poniedziałek, że zarówno on, jak i ogromna większość, być może wszyscy posłowie Porozumienia poprą kandydaturę Wiącka.


Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Marcin Wiącek #Lidia Staroń #Rzecznik Praw Obywatelskich #RPO #Sejm

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo