Rosja już nie szuka Swiatłany Cichanouskiej

Nazwisko liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej usunięto z bazy osób poszukiwanych rosyjskiego MSW - poinformowała agencja RIA Nowosti.

Swiatłana Cichanouska
youtube.com/print screen Страна для жизни

MSW wyjaśniło, że podstawą do tej decyzji były działania strony białoruskiej, która była inicjatorem umieszczenia Cichanouskiej - byłej kandydatki w wyborach prezydenckich - na liście osób poszukiwanych.

„Decyzja o międzynarodowym liście gończym lub jego anulowaniu leży wyłącznie w kompetencji organów ścigania kraju członkowskiego Wspólnoty Niepodległych Państw (struktura integracyjna na terytorium b. ZSRR) , który zainicjował umieszczenie na liście osób poszukiwanych”

– poinformowało rosyjskie MSW.

Resort odesłał dziennikarzy do białoruskich władz.

Swiatłana Cichanouska to opozycyjna kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, która po ich zakończeniu została zmuszona do opuszczenia Białorusi i przebywa obecnie na emigracji na Litwie. Po ogłoszeniu zwycięstwa w wyborach Alaksandra Łukaszenki na Białorusi wybuchły masowe protesty, brutalnie stłumione przez władze. Cichanouska została oskarżona o szereg działań na szkodę Białorusi, a protesty białoruskie władze przedstawiają jako zachodni spisek.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo