Czy nabiał jest zdrowy dla dorosłego człowieka?

W mediach pojawiają się opinie, że nabiał szkodzi i należy go unikać. Przeciwnicy konsumpcji produktów mlecznych - zwolennicy ścisłej diety paleo wskazują na to, że przed rewolucją rolną większość światowej populacji ludzkiej piła wyłącznie mleko matki – tylko w wieku niemowlęcym.

Myriams-Fotos

Dieta paleo nawiązuje do przypuszczalnego sposobu odżywiania paleolitycznych przodków. Zaleca się wyeliminować z diety produkty zbożowe, nabiał, rośliny strączkowe oraz warzywa skrobiowe takie jak ziemniaki. Podstawę jadłospisu zaś powinny stanowić ryby, mięsa, jaja, warzywa liściaste i jagody.

Mimo, że ewolucyjnego punktu widzenia nabiał nie stanowi niezbędnego elementu, warunkującego zachowanie zdrowia. Jest łatwo dostępnym źródłem m.in. pełnowartościowego białka, wapnia, witaminy D3 oraz krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Nabiał był wykorzystywany w niektórych kulturach od tysięcy lat, co wymusiło zmiany genetyczne, przystosowujące te populacje do konsumpcji produktów nabiałowych – to udało się zbadać naukowcom. Fakt ten jest przekonującym argumentem do obalenia mitu jakoby spożywanie go było nienaturalne.

Nabiał jest ceniony przez organizacje zajmujące się zagadnieniami zdrowia, w tym także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (dawniej Instytut Żywności i Żywienia) , postrzegający go jako niezbędny m.in. dla zdrowia kości.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#nabiał #mleko krowie #Dieta paleo

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo