Fabryka FUSO Daimler Trucks stawia na "zieloną produkcję"

Fabryka FUSO Daimler Trucks zlokalizowana w portugalskiej miejscowości Tramagal zmierza do osiągnięcia neutralnego bilansu CO2 w produkcji od 2022 r. Aby zrealizować ten przełomowy cel, zakład zamierza zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i odpowiednio zmodyfikować procesy produkcyjne.

mat. pras.

Fabryka Daimler Trucks w portugalskim Tramagal, centralny zakład produkcyjny marki FUSO w Europie, zapowiedział, że do roku 2022 przestawi swoją infrastrukturę na „zieloną” produkcję samochodów ciężarowych – o neutralnym bilansie emisji CO2. Już w roku 2019 spółka Daimler Truck AG ogłosiła swój ambitny cel, aby do 2022 r. wszystkie europejskie zakłady Daimler Trucks & Buses dysponowały zaopatrzeniem w energię o neutralnym bilansie emisji CO2. W ramach tych zamierzeń zakład w Tramagal planuje osiągnąć swoje proklimatyczne cele produkcyjne poprzez zmniejszenie zużycia energii, zaopatrzenie w zieloną energię oraz produkcję energii elektrycznej na miejscu – przy użyciu paneli słonecznych.

 

Jak podkreśla Jorge Rosa, szef zakładów w Tramagal, „mobilność neutralną pod względem emisji CO2 można osiągnąć tylko przy jednoczesnym zapewnieniu ekologicznej produkcji pojazdów. Dlatego nasze zaangażowanie w segmencie elektrycznych ciężarówek rozpoczyna się już od sposobu ich produkcji. Produkcja o neutralnym bilansie CO2 pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, a my chcemy być pionierami zarówno w odniesieniu do naszych produktów, jak i procesu ich produkcji”. Od 2017 r. FUSO wytwarza w Tramagal swego w pełni elektrycznego FUSO eCantera. „Zrównoważony rozwój jest częścią naszej strategii biznesowej. Jesteśmy przekonani, że nasza przyszłość będzie elektryczna, neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i oparta na odnawialnych źródłach energii”.

Już w ubiegłych latach fabryka w Tramagal stopniowo redukowała swoją emisję CO2, dlatego w 2021 r. spodziewa się zaoszczędzić kolejne 50% emisji w stosunku do roku poprzedniego, a w roku 2022 planuje osiągnięcie całkowitej neutralności bilansu CO2 w produkcji. Aby zrealizować ten przełomowy cel, zakład zamierza zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i odpowiednio zmodyfikować procesy produkcyjne. Zmiany te obejmują przejście na ekologiczne źródła energii, zwiększenie liczby ogniw fotowoltaicznych na terenie zakładu oraz przestawienie się na samokonsumpcję energii. Cała wewnętrzna flota logistyczna i magazynowa zostanie przestawiona na pojazdy elektryczne. Zakład przetestuje również możliwości wytwarzania „zielonego” wodoru za pomocą ogniw fotowoltaicznych, aby stopniowo zastępować nim wykorzystywany dotąd gaz ziemny.

 

Zakład w Tramagal, położony ok. 150 km na północny wschód od Lizbony, produkuje FUSO Cantera, międzynarodowy bestseller Daimler Trucks w segmencie lekkich samochodów ciężarowych, oraz jego siostrzany model z napędem w pełni elektrycznym – FUSO eCantera. Od rozpoczęcia produkcji FUSO Cantera w roku 1980 w Portugalii z taśmy zjechało już ponad 230 tysięcy pojazdów marki FUSO.
 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

 

#branża motoryzacyjna #ekologia #fabryka #neutralność klimatyczna #emisja CO2

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo