Premier złożył kwiaty przed pomnikiem J. Olszewskiego

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek kwiaty przed pomnikiem Jana Olszewskiego w podwarszawskim Okuniewie. Pierwszy w Polsce pomnik b. szefa rządu odsłonięto 4 czerwca.

fot. Adam Guz/ niezalezna.pl

Odsłonięcie pomnika odbyło się w 29. rocznicą upadku rządu Jana Olszewskiego, pierwszego po II wojnie światowej rządu wyłonionego przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Bezpośrednią przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji życia publicznego. O jego upadku zdecydowały również podziały w środowisku "Solidarności".

Morawiecki w liście odczytanym podczas odsłonięcia pomnika napisał, że Jan Olszewski był wybitnym politykiem i wielkim człowiekiem, którego podziwia.

Podkreślił, że Jan Olszewski był politykiem w pełni oddanym służbie Rzeczpospolitej i reprezentantem najlepszych tradycji naszej ojczyzny.

"Był prekursorem postulatów niepodległościowych i pierwszy upomniał się o przywrócenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej"

- napisał premier. Zaznaczył, że nazwisko Jana Olszewskiego figurowało wśród założycieli KOR i NSZZ Solidarność i że był on inicjatorem i działaczem wielu organizacji broniących praw człowieka.

Morawiecki powiedział też, że Jan Olszewski niestrudzenie walczył o zerwanie z komunistycznym dziedzictwem. "Wierny ideom zawsze kierował się polską racją stanu" - napisał szef rządu.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo