Rusza kampania bezpłatnych badań profilaktycznych

Rozpoczęła się kampania bezpłatnych badań profilaktycznych organizowana po hasłem „Zmieniamy przyzwyczajenia”. 

Bruno /Germany/pixabay

Kampania społeczno-edukacyjna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” od czerwca do września obejmie 23 miasta w całym kraju, takie jak Gdańsk (16 czerwca), Rzeszów (18 czerwca), a także Kielce, Kraków, Łódź oraz Wrocław. Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

W mobilnym punkcie diagnostycznym będzie można bezpłatnie wykonać m.in. EKG serca, BMI, pomiar ciśnienia i saturacji krwi. Przez cztery miesiące w busie diagnostycznym objeżdżającym cały kraj dyżurować będą lekarze, z którymi można porozmawiać o profilaktyce i schorzeniach kardiologicznych, urologicznych, reumatologicznych oraz o demencji i chorobie Alzheimera.

Ekspertami kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” są m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Piotr Chłosta oraz prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego prof. Tomasz Gabryelewicz. 
Ekspert Rady Naukowej kampanii prof. Piotr Jankowski Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podkreśla, że kampanie zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej są niezwykle potrzebne. 

Z badania opinii „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzonego w ramach kampanii wynika, że co trzeci pytany nie wykonał w ciągu sześciu miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Badania profilaktyczne uznajemy jednak za ważne. 82 proc. ankietowanych przyznało, że mogą one zapobiec wystąpieniu chorób przewlekłych. 

W ramach sondażu przeprowadzono ponad 1000 ankiet wśród reprezentatywnej grupy Polaków w wieku co najmniej 18 lat. Ujawnił on, że wśród 64 proc. badanych, którzy wykonali jakieś badania profilaktyczne, 18,3 proc. wykonało lipidogram (badanie poziomu cholesterolu LDL i HDL oraz trójglicerydów). Zaledwie 10 proc. badanych wykonuje pomiar ciśnienia tętniczego codziennie, a taki sam odsetek (10 proc.) nigdy takiego badania jeszcze nie wykonał. 

Aż 75,7 proc. ankietowanych przyznało, że odczuwało ból stawów lub kręgosłupa w ostatnich siedmiu dniach. A najczęściej lekceważonymi objawami w czasie pandemii były problemy z chorobami sercowo-naczyniowymi. Sondaż potwierdził, że wciąż wstydliwą dolegliwością jest nietrzymanie moczu. Co piąty badany przyznał, że nie powiedziałby o tym lekarzowi. Tyle samo ankietowanych nie powiedziałoby lekarzowi o kłopotach z pamięcią, które mogą wskazywać na rozwój demencji. 

Z danych przedstawionych z okazji kampanii wynika, że 20 mln Polaków cierpi na hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu), a 13 mln ma nadciśnienia tętniczego, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub je bagatelizuje. Poważnym problemem jest otępienie, na które prawdopodobnie cierpi 500 tys. naszych rodaków. 

Prof. Tomasz Gabryelewicz zwraca uwagę, że im wcześniej uda się wykryć otępienie, tym łatwiej można opóźnić jego skutki, takie jak upośledzenie funkcjonowania i utrata samodzielności w codziennych czynnościach. Celem akcji jest więc także przełamanie szkodliwych stereotypów i tematów tabu wobec przypadłości, uznawanych przez społeczeństwo za wstydliwe takich jak np. nietrzymanie moczu lub zapominanie w chorobie Alzheimera. 

 

Źródło: pap MediaRoom, niezalezna.pl

#zdrowie #ekg serca #zmieniamy przyzwyczajenia #urolog #kardiolog

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo