Edukacja rodzicielska korzystnie wpływa na przeżywalność dzieci

Przeprowadzono badania analizujące wpływ wykształcenia matek i ojców na rozwój dzieci. Według badania, jeden rok edukacji matki zmniejsza ryzyko śmierci dzieci w wieku poniżej 5 lat o 3%, natomiast dzieci urodzone przez matki z wykształceniem liczącym 12 lat są o ponad 30% mniej narażone na śmierć przed 5 rokiem życia, w porównaniu do tych urodzonych przez matki bez wykształcenia. Dwanaście lat edukacji ojcowskiej obniżyło ryzyko umieralności dzieci poniżej 5 roku życia o 17% w porównaniu do braku wykształcenia.

Tim Kraaijvanger/pixabay

Wyniki tego badania są ekscytujące ze względu na spójność pozytywnych efektów edukacji w różnych regionach geograficznych oraz w różnym czasie. Chociaż dowody te nie są przyczynowe, wskazują na związek, który wykracza poza wpływ zachowań skorelowanych z niższym wykształceniem, takich jak palenie tytoniu czy interwencje polityczne, które mają na celu poprawę przeżywalności dzieci niezależnie od poziomu wykształcenia rodziców, jak darmowe planowanie rodziny. Są to bowiem istotne mechanizmy wpływające na związek między edukacją a zdrowiem dziecka, natomiast nasze wyniki sugerują korzystną funkcję edukacji samej w sobie.
- powiedział Hunter York, główny prowadzący badanie.

Autorzy badania podkreślili znaczenie kontynuowania prac badawczych nad edukacją ojcowską, która została przeanalizowana znacznie mniej niż kształcenie matek.

Nawet po kontroli wykształcenia matki, wykształcenie ojca nadal ma znaczenie. Większość analiz uwzględnia tylko wykształcenie matki, jednak kluczowe jest zrozumienie i przeanalizowanie związku między nimi, a nie pomijanie wkładu edukacji ojcowskiej w przeżycie dziecka
- powiedział profesor Emmanuela Gakidou, jeden ze starszych autorów badania. 

Do analizy włączono ponad 300 badań z 92 krajów, które objęły ponad trzy miliony żywych urodzeń. Naukowcy odkryli, że ochronny efekt rodzicielskiej edukacji szkolnej wzmacniał się wraz z wiekiem dziecka, będąc jednak istotny dla wszystkich grup wiekowych poniżej 5 lat.

  • Dla noworodków (0-27 dni), każdy dodatkowy rok edukacji matki zmniejszał ryzyko śmiertelności o 1,5%. Każdy rok edukacji ojcowskiej zmniejszał ryzyko o 1,1%.
  • Dla niemowląt (1-11 miesięcy), każdy rok edukacji matki zmniejszył ryzyko śmiertelności o 3,7%. Każdy rok edukacji ojcowskiej zmniejszał ryzyko o 1,8%.
  • Dla małych dzieci (1-4 lata), każdy rok edukacji matki zmniejszał ryzyko śmiertelności o 4,4%. Każdy rok edukacji ojcowskiej zmniejszał ryzyko o 2,2%.

Zależność ta występowała we wszystkich badanych regionach oraz po uwzględnieniu zamożności lub dochodów, poziomu wykształcenia partnera oraz płci dziecka. 

Co ważne, badanie wykazało również, że wpływ każdego dodatkowego roku edukacji na przeżywalność dzieci był taki sam w przypadku edukacji na poziomie podstawowym, średnim i wyższym - co wskazuje, że skupienie się wyłącznie na edukacji podstawowej zaprzepaszcza szanse na zmniejszenie liczby zgonów w wieku poniżej 5 lat i daje dzieciom największe szanse na przeżycie.

Badanie zostało sfinansowane przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych, Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz Komisję Fundacji Rockefellera i Uniwersytetu w Bostonie ds. społecznych uwarunkowań, danych i podejmowania decyzji (Komisja 3-D).

 


Źródło: pap MediaRoom, niezalezna.pl

#dziecko #rodzina #edukacja rodziców

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo