Jak zmianę w Białym Domu odbierają Polacy? Co trzeci uważa, że nasze relacje są gorsze

Co trzeci Polak twierdzi, że relacje naszego kraju ze Stanami Zjednoczonymi od momentu objęcia prezydentury przez Joe Bidena pogorszyły się. Przeciwnego zdania - jest niespełna 8 proc. badanych.

fot.Cezary Piwowarczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4399222

W sondażu opublikowanym dzisiaj na portalu "Rzeczpospolitej" respondentom zadano pytanie: "Jak ocenia Pani/Pan stan stosunków Polski z USA od czasu objęcia władzy przez Joe Bidena?".

32,8 proc. ankietowanych uznało, że stosunki te są gorsze niż za czasów prezydentury Donalda Trumpa. O tym, że relacje naszego kraju ze Stanami Zjednoczonymi uległy poprawie po zmianie w Białym Domu jest przekonanych 7,7 proc. badanych.

Zdaniem 22,7 proc. respondentów, stosunki Polska-USA nie zmieniły się od czasów prezydentury Trumpa. Największa grupa badanych (36,8 proc.) nie ma jednak zdania w tej sprawie.

- Pogorszenie się stosunków częściej zauważają osoby w wieku pow. 50 lat (41 proc.) oraz mężczyźni (38 proc. vs. kobiety 28 proc., jednocześnie aż 44 proc. kobiet nie ma zdania w tej sprawie). Z kolei na polepszenie tego stanu częściej wskazują osoby o dochodzie netto pow. 5000 zł. (16 proc.) oraz w wieku 25-34 lata (13 proc.)

- powiedział rp.pl Adrian Wróblewski, dyrektor Działu Analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8.06-9.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, "Rz"

#Joe Biden #Polska #USA

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo