Mają dość klęczących piłkarzy. Wściekłość angielskich kibiców na wsparcie dla Black Lives Matter

Temat gestu popierającego ruch Black Lives Matter na Euro 2020 wciąż rozpala emocje. Część kibiców z Wysp otwarcie deklaruje, że w meczu Anglików z Chorwatami będą wspierać... rywali drużyny prowadzonej przez Garetha Southgate'a. Wszystko dlatego, że piłkarze spod znaku Trzech Lwów kontynuują klękanie przed rozpoczęciem spotkań.

Angielscy piłkarze będa klęczęć przed rozpoczęciem spotkań na Euro 2020
fot. FA

Piłkarze Anglii przed mistrzostwami Europy rozegrali mecze sparingowe z Austrią i Rumunią. Po tych potyczkach równie często, co formę drużyny komentowano gwizdy, które poprzedziły oba spotkania. Kibice głośno sprzeciwili się gestowi wykonywanemu przez podopiecznych Garetha Southgate'a. Angielscy piłkarze klęczeli przed rozpoczęciem obu spotkań i mimo dezaprobaty kibiców, zapowiedzieli, że na Euro 2020 nie zrezygnują z tego gestu.

Synowie Albionu w niedzielę zmierzą się w pierwszym meczu grupowym z Chorwacją. Będzie to okazja do rewanżu za półfinał ostatnich mistrzostw świata, ale emocje sportowe schodzą znów na dalszy plan. Część angielskich kibiców w mediach społecznościowych otwarcie deklaruje, że będzie wspierać... Chorwatów - którzy dla odmiany nie zamierzają klęczeć przed meczem.

Atak na dziennikarkę

W sobotę głośnym echem w mediach angielskich odbiła się sytuacja dotycząca dziennikarki BBC. Victoria Derbyshire przeprowadziła wywiad z jednym z angielskich kibiców, który wygwizdał klęczących piłkarzy. Potem otrzymała wulgarną wiadomość, w której anonimowy internauta poinformował kobietę, że nie ma pojęcia o wściekłości jaką wśród wiernych fanów angielskiej drużyny wywołuje ich przedmeczowy gest. Anonim wyraził również nadzieję, że dziennikarka... dostanie raka. Derbyshire zmagała się już wcześniej z chorobą i musiała poddać się mastektomii.

Oświadczenie angielskiej federacji

Sprawa jest na tyle poważana, że angielska federacja piłkarska opublikowała oficjalny komunikat. FA zachęca w nim do przemyślenia sytuacji i wyjaśnia, że piłkarze będą klęczeć w geście stanowiącym:

Pokojowy protest przeciwko dyskryminacji, niesprawiedliwości i nierówności. Jest to ważne dla zawodników angielskiej drużyny i wartości, które zespół wspólnie reprezentuje. Ten gest jedności i walki z nierównością sięga XVIII wieku. Nie jest nowy, a angielski futbol dał jasno do zrozumienia, że ​​nie uważa tego za przynależność do politycznej organizacji lub ideologii. Nie ma wątpliwości, dlaczego zawodnicy klęczą i co tym gestem reprezentują.

Mecz drużyn Anglii i Chorwacji w grupie D mistrzostw Europy rozpocznie się w niedzielę o godzinie 15. Dwie pozostałe drużyny w tym zestawieniu to Czechy i Szkocja, które zmierzą się w poniedziałek.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#rasizm #Black Lives Matter #piłka nożna #Euro 2020

Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo