​Argentyńska Madonna w centrum Polski

  

Historia Matki Bożej z Luján to praktycznie gotowy scenariusz na film. Jest w niej nawet polski epizod związany z kultem Opiekunki Argentyny w naszym kraju.

Wszystko zaczęło się w roku 1630, gdy pewien mieszkaniec argentyńskiej prowincji Tucumán, chcący wybudować skromną kapliczkę dla uczczenia Królowej Aniołów, Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, poprosił swojego przyjaciela z Brazylii o przesłanie figurki Matki Bożej. Na wszelki wypadek wysłano dwie figurki, które starannie zapakowane popłynęły do Buenos Aires, gdzie zapakowano je na wóz. Pewnego dnia, gdy przewoźnicy chcieli odjechać z miejscowości Rosendo nad rzeką Luján, gdzie nocowali, okazało się, że woły ciągnące wóz z figurkami nie mogą ruszyć z miejsca. Początkowo sądzono, że są zmęczone, więc przyprowadzono inne. Wóz ani drgnął. Ruszył dopiero po zdjęciu pakunków. Zaczęto więc ustawiać figurki pojedynczo. Gdy na wozie znajdowała się figurka Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, nie mógł on ruszyć z miejsca, gdy stawiano tam figurkę Maryi z Dzieciątkiem Jezus, ruszał bez problemu. Okoliczni mieszkańcy oraz przewoźnicy zrozumieli, że na ich oczach wydarzył się cud. Wszyscy uznali, że Matka Boża Niepokalanego Poczęcia najwyraźniej chce pozostać właśnie w tym miejscu.

W Rosendo wybudowano kapliczkę, a cudowna figurka z każdym dniem stawała się w Argentynie coraz słynniejsza ze względu na wyproszone za wstawiennictwem Maryi łaski. Miejsce, w którym umieszczono figurkę, nazwano Luján i to właśnie imię otrzymała Opiekunka Argentyny. W miejscu kaplicy stanęła neogotycka bazylika, w której podziemiach umieszczono kopie wizerunków Matki Bożej czczonych na całym świecie (wśród nich obraz Jasnogórskiej Madonny). W 1947 r. papież Pius XII w przemówieniu radiowym oddał Argentynę w opiekę Matki Bożej z Luján.

Kult Argentyńskiej Madonny za sprawą śp. prymasa Józefa Glempa przeniósł się także do Polski. Gdy prymas otrzymał od Polonii argentyńskiej kopię figurki Matki Bożej z Luján, obiecał, że przekaże ją do jednego z powstających w Warszawie kościołów. W 1984 r. figura trafiła do parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie. Wzniesiono tam kaplicę poświęconą Matce Bożej i Argentynie. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywa się tam msza św. w intencji osób chorych na choroby nowotworowe. Miejscowy proboszcz ks. Edward Nowakowski przyznaje, że po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża wiele osób dowiedziało się, iż miejsce kultu argentyńskiej Madonny jest także w Polsce.

– Cieszymy się, że mamy figurę i możemy się przy niej modlić, a wybór kard. Bergoglio to wyróżnienie także dla nas, a zarazem ogromne zobowiązanie, aby modlić się w intencji papieża Franciszka. Warto podkreślić, że sanktuarium w Luján jest dla Argentyny jak Częstochowa dla Polski. Należy też pamiętać, że papież Franciszek jest papieżem maryjnym. W Argentynie praktycznie w każdym domu na pierwszym miejscu jest Matka Boża z Luján. Mają do Niej wielkie nabożeństwo, a my podążamy za nimi małymi kroczkami – mówi „Codziennej” ks. Nowakowski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Hoc: Europa powinna nosić Polskę na rękach

/ Prawny

  

- Dla nas najważniejsze są Polska, ojczyzna, rodzina, człowiek – mówił w Koszalinie europoseł Czesław Hoc, "dwójka" na liście PiS do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 13. Przekonywał, że Europa tyle zawdzięcza Polsce, iż powinna ją "nosić na rękach".

Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie Czesław Hoc podsumował w Koszalinie kampanię wyborczą w jej ostatnim dniu. Podziękował za możliwość prowadzenia jej w sposób merytoryczny, na argumenty i w spokoju. Prosił o to, by iść na wybory i o głosy na PiS.

Dla nas najważniejsze są Polska, ojczyzna, rodzina, człowiek. (...) My wnosimy do UE biało-czerwoną flagę, dla nas polskość to jest świętość, wnosimy naszą odwieczną patriotyczną dewizę "Bóg, honor, ojczyna i rodzina". Chcemy być i będziemy potęgą w Europie ojczyzn, w Europie państw narodowych, w Europie wartości, a nie takiej, jaką nam się teraz proponuje, (...) podwójnych standardów z kryzysem demokracji i dążącej ku leworządności

– mówił Hoc.

Zaznaczył, że PiS chce, by Polska była w UE "chorążym wolności narodów". "Jesteśmy piątą po brexicie potęgą w UE. (...) Wzmacniamy fundament UE, który teraz trochę kruszy się i pęka" – mówił europoseł, ubiegający się o ponowny mandat w PE.

W jego ocenie "to Europa powinna nosić Polskę na rękach", bo "to my niejednokrotnie ratowaliśmy Europę". Tu Hoc wspomniał o odsieczy wiedeńskiej, nawałnicy bolszewickiej i powstaniu "Solidarności". "To my w Europie przynosiliśmy wzór wolności i niepodległości państw" – zaznaczył.

Hocowi w konferencji towarzyszył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Powiedział, że miał być również szef MSWiA Joachim Brudziński, lider listy PiS w okręgu 13, ale "ze względu na sytuację pogodową na południu Polski bierze udział w sztabach kryzysowych w Krakowie, na Śląsku i na Podkarpaciu".

Szefernaker odniósł się m.in. do czwartkowej wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, który podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Chorzowie powiedział, że to co PiS robi w sprawie powodzi to "polityczny kabaret, a nie prawdziwe państwo".

"To jest pogarda dla ludzi, którzy tam potrzebują pomocy. Rząd koordynuje pomoc, a służby stoją na wysokości zadania tak, jak to powinno być w sprawnym państwie przeprowadzane"

– podkreślał wiceszef MSWiA.

Przekonywał, że wybory do Parlamentu Europejskiego są "bardzo ważne", bo jak mówił "to wstęp do wyborów parlamentarnych". Zaznaczył, że w europejskim programie PiS "pośrodku stoi człowiek". "Mówimy o tym, że Polski dziś nie stać na walutę euro. (...) Mówimy o równych szansach w Europie. Polacy muszą mieć takie same szanse w Europie jak Niemcy, Francuzi czy obywatele innych państw UE. Od trzech kadencji, odkąd Polska jest w Unii, w Parlamencie Europejskim rządzi koalicja, w skład której wchodzi PO i PSL. Ci ludzie dziś rządzą Europą, która nie traktuje wszystkich państw tak samo. Mówimy o równości w różnych sferach, począwszy od jakości jedzenia (...), a skończywszy na najważniejszych europejskich projektach, gdzie chcemy, aby ta zasada europejskiej solidarności, równości była respektowana" – mówił Szefernaker.

Zaapelował o głosowanie "w Dzień Matki za Polską, za PiS, za naszymi kandydatami z okręgu 13: Czesławem Hocem, Małgorzatą Golińską ze Szczecinka, a przede wszystkim za liderem listy Joachimem Brudzińskim".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl