Złota Setka Teatru Telewizji

TVP Kultura zaprasza w każdy czwartek na uwielbiane przez widzów spektakle Złotej Setki Teatru Telewizji. Na liście przedstawień znalazły się znakomite realizacje dzieł polskich oraz zagranicznych klasyków, wybitni reżyserzy i legendarni polscy aktorzy - poinformował dział PR TVP.

pixabay

Zapowiedziano, że w czerwcu w TVP Kultura widzowie zobaczą jeszcze "Mazepę" w reż. Gustawa Holoubka oraz "Chłopców" Tadeusza Jaworskiego.

W lipcu, wśród inscenizacji znalazły się: "Trzy siostry" Aleksandra Bardiniego, "W małym dworku" Zygmunta Hübnera, "Biedermanna i podpalaczy" Erwina Axera, "Bal manekinów" Janusza Warmińskiego i "Śmierć komiwojażera" Kazimierza Karabasza

 - czytamy w przesłanej informacji.

Cykl Złotej Setki Teatru Telewizji w wieczory czwartkowe w TVP Kultura otworzyła 10 czerwca emisja przedstawienia z 1958 r. "Apollo z Bellac" Jeana Giraudoux w reż. Adama Hanuszkiewicza z Kaliną Jędrusik w roli głównej.

Za tydzień 17 czerwca będziemy mogli podziwiać Ignacego Gogolewskiego, Jan Świderskiego, Aleksandrę Śląską, Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa w wybitnym dramacie Juliusza Słowackiego "Mazepa"

 - napisano.

Przypomniano, że Słowacki napisał "Mazepę" w październiku 1834 r., niedługo po ukończeniu "Kordiana".

Jednak po lekturze świeżo wówczas wydanego poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz", zniszczył rękopis, uznając swoje dzieło za niedoskonałe. Po latach ostatecznie zdecydował się na opublikowanie "Mazepy"

- czytamy w informacji.

Prapremiera dramatu miała miejsce w Budapeszcie w grudniu 1847 r., a w Polsce odbyła się cztery lata później - 5 czerwca 1851 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Współcześnie tragedia rodzinna Juliusza Słowackiego stale gości na naszych scenach" - napisano.

Jak wyjaśniono, "TVP Kultura zaprezentuje zrealizowany w 1969 r. przez Gustawa Holoubka spektakl z okazji 90. urodzin Ignacego Gogolewskiego".

Spektakle ze Złotej Setki Teatru Telewizji będą prezentowane w czwartki o godz. 20 na antenie TVP Kultura.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo