Obajtek jako oligarcha w artykule żony Sikorskiego. Przypomniał, ile zarabiał Orlen za rządów PO

„Teraz będzie Pan słynny także w USA” - napisał europoseł Radosław Sikorski, zwracając się do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. W twitterowym wpisie załączył artykuł z miesięcznika „The Atlantic”, napisany przez swoją żonę, w którym nakreślony został obraz Polski - „hybrydy demokracji i autokracji”. Obajtek ograniczył się do krótkiej riposty.

Radoslaw Sikorski/ fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA; Daniel Obajtek/ fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Zaczęło się od czwartkowego wpisu polityka Platformy Obywatelskiej. A właściwie dzień wcześniej - gdy Anne Applebaum - żona Radosława Sikorskiego - na łamach „The Atlantic” opublikowała artykuł „Niepokojąca nowa hybryda demokracji i autokracji”. Obszerny tekst w całości poświęcony jest działalności prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka - oraz szerzej - standardom, jakie zdaniem autorki, panują w Polsce.

„Jego (prezesa PKN Orlen -red.) kariera zawodowa istnieje wyłącznie dzięki relacji z autokratyczną partią rządzącą. Reżim o tym wie i oczekuje w zamian przysług

- pisze Applebaum.

Zdaniem autorki, taka relacja to kalka oligarchii, jaką zapoczątkowano w postsowieckiej Rosji. Jako analogię do funkcjonowania PKN Orlen w Polsce, opisuje pokrótce historię rosyjskiego Gazpromu.

Applebaum pisze też o przejęciu koncernu medialnego Polska Press, ponownie porównując to do działań rosyjskiego koncernu. Robi z tego zarzut, choć pisze: „firma (Polska Press -red.) od jakiegoś czasu była wystawiona na sprzedaż. Nic dziwnego, że żaden zagraniczny ani polski inwestor nie pomyślał, że byłby to dobry moment na lokowanie pieniędzy w lokalnych polskich gazetach”. Nie precyzuje jednak, dlaczego brak chętnych do zakupu to „nic dziwnego”.

Twitterowe dyskusje

„Teraz będzie Pan słynny także w USA” - napisał w czwartek Sikorski, oznaczając Obajtka. Prezes PKN Orlen jednak nie odpowiedział. 

Zdeterminowany, postanowił zaczepić raz jeszcze. „Nie wyszło z „Gazetą Wyborczą”, to może poszczęści się z „The Atlantic”? Wszak nazywanie Pana, Danielu Obajtku, pisowskim oligarchą to skandal. I jeszcze te zniesławienia o czystkach politycznych w przejętych mediach! Szkalowanie Polski przez wiadome siły” - pisze europoseł PO.

Tym razem Obajtek odpowiedział. 

„Byłem przekonany, że polski polityk cieszy się gdy o Polsce piszą dobrze i prawdziwie, a smuci gdy piszą rzeczy nieprawdziwe i zmanipulowane. Radosław Sikorski wyprowadził mnie z błędu”

- czytamy we wpisie prezesa PKN Orlen.

I dalej: „odnośnie oligarchii przypominam, że ORLEN zarabia teraz rocznie 15 razy więcej, niż za rządów PO”.

 

 

Źródło: The Atlantic, niezalezna.pl, Twitter

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo