Gdzie konieczna kwarantanna, gdzie negatywny wynik testu? Zobacz, jak Europa przyjmuje turystów

Wielu z nas po długich miesiącach przymusowej izolacji zaplanowało urlopy w kraju, albo za granicą. Tempo szczepień w różnych krajach Europy jest różne. W różnym tempie luzowane są również obostrzenia. Zobacz, czego się spodziewać jadąc na wakacje.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Tama66/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Niemcy

Od 10 czerwca w Niemczech uruchomiono cyfrowy paszport szczepień. 1 lipca wejdzie w życie cyfrowe świadectwo szczepienia UE.

Jeżeli jedziemy do Niemiec z kraju, który jest „obszarem ryzyka”  - musimy poddać się kwarantannie. Unikniemy jej, gdy przy wjeździe okażemy dowód zaszczepienia – jedną ze szczepionek zatwierdzonych przez Unię. Kraje takie jak: Wielka Brytania, Botswana, Nepal czy Mozambik występują na liście „obszarów wysokiego ryzyka”. Jadąc z tych kierunków nie ma możliwości, by być zwolnionym z kwarantanny – nawet jeśli osoba jest zaszczepiona.

„Część krajów UE, w tym Dania, Słowenia, Łotwa, Estonia, Austria czy Litwa, stosuje podobne podejście jak Niemcy. Niektóre kraje UE zawarły dwustronne umowy o wzajemnym uznawaniu zaświadczeń o szczepieniach”

– podaje dw.com.

Węgry zniosły ograniczenia wjazdu dla zaszczepionych przyjezdnych z Turcji, Słowenii i Serbii.

Przyjazd do Niemiec spoza Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością podania ważnego powodu. W przypadkach, w których dozwolone jest podróżowanie – akceptowane są zaświadczenia Covid-19.
Osoby przylatujące samolotem są zobowiązane do wykonania testu przed odlotem. Pasażer posługujący się dowodem szczepienia jest zwolniony z badania.

Francja

Francuzi we środę 9 czerwca otworzyli swoje granice dla w pełni zaszczepionych ( za takie osoby uważani są ci, którzy są po upływie dwóch tygodni od otrzymania drugiej dawki szczepionki od firm BioNTech, Moderna lub AstraZeneca oraz po upływie czterech tygodni od otrzymania pojedynczej dawki szczepionki od firmy Johnson & Johnson.).

Turyści z Unii Europejskiej oraz Korei Południowej, Japonii i Izraela (te kraje znajdują się na tzw. „zielonej liście”), którzy przyjęli szczepionki przeciwko Covid, według nowych zasad nie muszą być badane na obecność koronawirusa przy wjedździe. Osoby niezaszczepione z ww. krajów mogą wjechać do Francji, ale po przedstawieniu negatywnego testu na Covid.

Podróżni z krajów będących na pomarańczowej liście (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz większość krajów afrykańskich i azjatyckich) muszą okazać negatywny wynik testu, natomiast nie muszą przechodzić kwarantanny.

Hiszpania

Zaszczepieni turyści są mile widziani w Hiszpanii od 7 czerwca. Podróżni przyjeżdżający z „obszarów ryzyka" mogą uniknąć kwarantanny gdy: zostały w pełni zaszczepione szczepionką zatwierdzoną przez EMA co najmniej 2 tygodnie wcześniej, mogą udowodnić, że są ozdrowieńcami i przeszły już  Covid-19, lub mogą okazać negatywny wynik testu.

Hiszpania wpuszcza turystów z Wielkiej Brytanii bez względu na status szczepień, natomiast wymaga negatywnego wyniku testu lub potwierdzenia zaszczepienia od niemal wszystkich obywateli Unii.

Grecja

Grecy zapraszają turystów z UE, USA, Kanada, Rosja i Chiny. Otworzyli swoje granice dla niemal 50 krajów. Przy wjeździe na teren Grecji konieczne jest okazanie świadectwa zaszczepienia, negatywny wynik testu PCR lub dowodu na przejście Covid.

Ten kraj akceptuje następujące szczepionki: BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac, Sputnik V, Casino Biologics i Sinopharm. Za w pełni zaszczepionego uważana jest osoba, która jest 2 tygodnie po otrzymaniu ostatniej dawki.

Grecy na lotniskach losowo wybrani turyści są sprawdzani szybkimi testami na Covid.

Chcąc wypoczywać w Grecji trzeba wypełnić formularz, wskazując dokładne miejsce pobytu. Dokument musi być wypełniony co najmniej dobę przed wjazdem na terytorium kraju.

Cypr

Już 25 maja ogłoszona tam, że granice będą otworzone dla podróżnych z kilkudziesięciu krajów (UE i EOG, Kanada, Egipt, Serbia, Wielka Brytania i USA). Turyści przyjeżdżający z kierunków oznaczonych kolorem  żółtym bądź czerwonym są zobowiązani do poddania się badaniom.

Osoby, które są w pełni zaszczepione (tutaj w pełni zaszczepionym  jest się już od daty ostatniego szczepienia. Wyjątkiem jest szczepionka Janssena - osoby zaszczepione tą szczepionką muszą odczekać 14 dni, zanim zostaną uznane za w pełni zaszczepione) są zwolnione z obowiązku badania na obecność Covid - niezależnie od koloru przyznanego krajowi pochodzenia.

Cypr akceptuje wszystkie szczepionki licencjonowane w UE, a także Sputnik V i Sinopharm.

Chorwacja

Turyści przyjeżdżający do Chorwacji z krajów oznaczonych kolorami pomarańczowym, czerwonym lub ciemnoczerwonym wjechać mogą tylko wtedy, gdy zostali zaszczepieni. Uznawane są szczepionki zatwierdzone w UE oraz rosyjski Sputnik V.

Chorwacja akceptuje również dowód przebycia choroby COVID-19 lub niedawny negatywny wynik testu, nie ma też ograniczeń dla podróżnych z krajów, dla których UE zaleciła zniesienie wszelkich ograniczeń w podróżowaniu – podaje dw.com.

Podróżujący spoza Unii objęci są takimi samymi zasadami. Muszą również okazać potwierdzenie rezerwacji z hotelu, gdzie będą wypoczywać.

Turyści z RPA, Brazylii i Indii muszą przejść kwarantannę – bez względu na status szczepień.

Portugalia i Madera

Madera akceptuje wszystkie karty szczepień. Ta autonomiczna portugalska wyspa  nie podaje żadnych informacji o kwarantannie dla przyjezdnych.

Do wjazdu na teren upoważnia też dowód przebycia Covid. Wszyscy inni muszą wykonać testy. Madera oferuje testy PCR za darmo dla każdego podróżnego.

W Portugalii nie jest tak łatwo. Każdy wjeżdżający do kraju – bez względu na status (zaszczepiony czy nie, ozdrowieniec czy nie) musi mieć negatywny wynik testu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, dw.com

#świat #wakacje

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo