Propaganda Chin zatacza coraz szersze kręgi. To poważny sygnał alarmowy

Rząd Japonii przeprowadzi formalne śledztwo w związku z zarzutami, że fundowane przez władze ChRL Instytuty Konfucjusza są narzędziem propagandowym Pekinu, a nawet angażują się w działania szpiegowskie – podał singapurski dziennik „Straits Times”.

W ramach dochodzenia japońskie ministerstwo edukacji przyjrzy się finansowaniu i strukturze działania 14 pracujących w tym kraju Instytutów Konfucjusza, a także zakresowi wpływu, jaki wywierają one na badania naukowe w obszarach uznawanych przez chińskie władze za delikatne politycznie.

Według „Straits Timesa” Tokio nasila również kontrole wizowe chińskich studentów i ogranicza badaczom dostęp do wrażliwych technologii, szczególnie tym zaangażowanym w tzw. plan tysiąca talentów, za pomocą którego Pekin przyciąga naukowców do Chin.

Instytuty Konfucjusza, które oficjalnie służą promowaniu chińskiej kultury i uczeniu języka mandaryńskiego w innych krajach, są na celowniku również w Korei Płd., gdzie prawicowi aktywiści oceniali je jako „narzędzia do prania mózgu” i nawoływali do ich „wyrzucenia z kraju”.

Wcześniej Instytuty Konfucjusza znalazły się w ogniu krytyki w USA, Europie i Australii, gdzie zarzucano im szerzenie chińskiej propagandy, zakłócanie wolności słowa na uniwersytetach, na których działają, a nawet szpiegostwo – przypomina hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

- Wzmaga się zaniepokojenie w regionach, które dzielą wspólne wartości, takie jak wolność, demokracja i praworządność, w tym u naszych sojuszników USA i w krajach europejskich, że Instytuty Konfucjusza powinny być zlikwidowane lub powinno się od nich wymagać, aby w pełni ujawniły swoje działania

– mówił w ubiegłym miesiącu minister edukacji Japonii Koichi Hagiuda, ogłaszając dochodzenie.

Administracja byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa uznała instytucję prowadzącą Instytuty Konfucjusza w USA za „zagraniczną misję” chińskiego rządu, oceniając ją w komunikacie jako „podmiot prowadzący globalną propagandę Pekinu i szkodliwą kampanię wpływu na amerykańskich kampusach”. W związku z podobnymi zarzutami relacje z Instytutami zrywały również uniwersytety w Niemczech, Belgii czy Szwecji - przypomina "SCMP".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Azja #konflikty #propaganda

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo