Placido Domingo uhonorowany mimo oskarżeń

Słynny hiszpański śpiewak operowy Placido Domingo został uhonorowany nagrodą w madryckim Teatro Real w czwartek, dzień po otrzymaniu owacji na stojąco za swój pierwszy występ w ojczyźnie po oskarżeniach o molestowanie seksualne kobiet.

Placido Domingo,
youtube.com/printscreen

W zeszłym roku odwołano wszystkie zaplanowane w Hiszpanii występy Domingo w teatrach finansowanych ze środków publicznych. Sam śpiewak również wycofał się z występów po tym, jak dochodzenie przeprowadzone przez American Guild of Musical Artists wykazało, że zachowywał się niewłaściwie w stosunku do kobiet z nim pracujących.

Ponad trzy tuziny piosenkarzy, tancerzy, muzyków i personelu przyznało, że byli świadkami lub doświadczyli niewłaściwego zachowania ze strony Placido Domingo w ciągu ostatnich trzech dekad.

Instytucje amerykańskie, w tym Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Opera w San Francisco, odwołały zaplanowane spotkania z Domingo, a on zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Opery w Los Angeles.

Domingo przeprosił za to, że przez niego koledzy i koleżanki czuli się nieswojo, ale zaprzecza, że ​​zachowywał się agresywnie lub próbował utrudniać karierę innym wykonawcom. Nie postawiono mu żadnych formalnych zarzutów.

Jego powrót do Madrytu na koncert charytatywny na rzecz Czerwonego Krzyża przyciągnął tłumy.

Przybywając na uroczystość, podczas której otrzymał tytuł honorowego ambasadora światowego dziedzictwa w Hiszpanii, Domingo mówił o dumie, jaką czuł z powrotu i dreszczyku emocji, jaki towarzyszył mu poprzedniego dnia.

„Czuję wielkie emocje, to moje miasto, wspaniałe miasto Madryt… Po śpiewaniu zeszłej nocy… to była taka wyjątkowa noc, czuję, że mam całą siłę”

- mówił.

„Kochamy go i podążamy za nim prawie wszędzie…. Kochamy go jako osobę jako artystę jako piosenkarza”

– powiedział Wilda z południowych Niemiec, który podróżuje po świecie na swoich koncertach.

Minister ds. równości Irene Montero, czołowa postać ruchu feministycznego w Hiszpanii, skrytykowała tych, którzy oklaskiwali śpiewaka.

„Chciałbym, aby te osoby zadały sobie pytanie, jakie przesłanie wysyłają do tych kobiet, które są na co dzień napastowane seksualnie w naszym kraju”

– napisała na Twitterze Montero.

 

 Źródło: Reuters, niezalezna.pl,

#Placido Domingo #molestowanie #nagroda #kultura

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo