Węgrzy wygwizdali klęczących Irlandczyków. Premier Orban zdecydowanie: "To była prowokacja"

Piłkarze Irlandii uklękli w geście poparcia dla ruchu Black Lives Matter przed meczem towarzyskim z Węgrami w Budapeszcie. Kibice natychmiast zareagowali głośnymi gwizdami, a zachowanie to wytłumaczył Viktor Orban. "Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie" - powiedział premier Węgier.

fot. screen

Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest został wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie. My nigdy w tym nie uczestniczyliśmy.

- powiedział Viktor Orban i dodał:

Nie możemy inaczej interpretować tego gestu, patrząc na to z naszego kulturowego punktu widzenia jest to rzecz niezrozumiała. Ten gest to prowokacja.

Premier Węgier zabrał głos po towarzyskim meczu, który odbył się we wtorek w Budapeszcie. Gospodarze przygotowujący się do startu na Euro 2020 zremisowali w nim bezbramkowo z Irlandią. Piłkarze gości przed pierwszym gwizdkiem uklękli. Jest to gest praktykowany niemal od roku na Wyspach Brytyjskich - przed spotkaniami piłkarze wyrażają w ten sposób poparcie dla ruchu Black Lives Matter i sprzeciwiają się rasizmowi na stadionach.

Kibice wygwizdali klęczących piłkarzy Irlandii

Anglicy także wygwizdani za klęczenie

Podobna sytuacja miała miejsce przed ostatnimi meczami towarzyskimi reprezentacji Anglii. Wzburzony gwizdami z trybun był selekcjoner Garteh Southgate.

Słyszałem to. To nie jest coś, czego chciałbym doświadczyć, ze względu na naszych czarnoskórych piłkarzy. Można to odebrać jako ich krytykę. Mamy sytuację, w której niektórzy ludzie wydają się myśleć, że to stanowisko polityczne, z którym się nie zgadzają. To nie jest powód, dla którego piłkarze klękają. Wspieramy się nawzajem

- mówił po meczu z Austrią selekcjoner Anglików.

Southgate zapowiedział, że prowadzona przez niego drużyna nie będzie komentować więcej negatywnej reakcji kibiców, a piłkarze będą klęczeć przed rozpoczęciem każdego spotkania na Euro 2020. Węgierska federacja piłkarska wydała natomiast oświadczenie w którym zapowiada, że Madziarzy nie będą na mistrzostwach Europy wykonywać tego gestu wsparcia dla ruchu BLM.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Viktor Orban #Black Lives Matter #Euro 2020 #rasizm #piłka nożna

Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo