Polak najmłodszym zawodnikiem Euro 2020. Ma szansę zostać rekordzistą

Już w piątek startuje największa piłkarska impreza 2021 roku - Mistrzostwa Europy. Najmłodszym zawodnikiem, który wystąpi na Euro 2020 (nazwa wzięła się stąd, że mistrzostwa przełożone są z 2020 roku) jest... reprezentant Polski. Czy wybraniec Paulo Sousy może liczyć na występy podczas meczów Euro? Po ostatnich występach - to całkiem możliwe!

Kacper Kozłowski
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Kozłowski najmłodszy

Najmłodszym piłkarzem zgłoszonym do udziału w mistrzostwach Europy jest Kacper Kozłowski. Drugim na tej liście jest Anglik Jude Bellingham, który 29 czerwca skończy 18 lat. Polak pełnoletni będzie 16 października. Wcześniej tak młodych graczy w imprezie tej rangi nie było.

Jeżeli Kozłowski zagra na Euro 2020, stanie się najmłodszym zawodnikiem w historii Mistrzostw Europy! Szanse są spore, bo podczas ostatniego meczu towarzyskiego z Islandią Kozłowski był jednym z lepszych zawodników w biało-czerwonej drużynie i zaliczył asystę przy golu Karola Świderskiego na 2:2.

Doświadczeni Belgowie i... 

Belgowie będą natomiast najbardziej doświadczonym zespołem uczestniczącym w mistrzostwach Europy - wynika ze statystyki występów piłkarzy tego kraju w drużynie narodowej. 26 powołanych przed hiszpańskiego trenera Roberto Martineza w sumie rozegrało już 1338 meczów w kadrze, czyli średnio ponad 50 na zawodnika.

Czterech ma już za sobą 100 występów, a skrzydłowy Dries Mertens w sobotnim spotkaniu z Rosją może narodowy trykot założyć po raz 99.

19 piłkarzy z innych krajów także ma już zaliczone ponad 100 występów w reprezentacji. Na czele tej statystyki jest Cristiano Ronaldo, który w środę miał w meczu z Izraelem po raz 175. zagrał w zespole narodowym. Portugalczyk poprawił także dorobek strzelecki, ma już 104 trafienia.

Wysoką pozycję w tych rankingach zajmuje Robert Lewandowski - w 119 dotychczasowych występach w kadrze uzyskał 66 goli.

Rywale Polaków z najmłodszym i najstarszym składem

36-letni Ronaldo, który po raz piąty zagra w ME, nie będzie najstarszym zawodnikiem w turnieju. Holenderski bramkarz Maarten Stekelenburg ma bowiem już 38 lat, ale będzie jednak o półtora roku młodszy od węgierskiego bramkarza Gabora Kiraly'a, który mając prawie 40 wiosen grał ME w 2016 roku.

Najmłodszy skład, ze średnią wieku 24,5 roku - ma Hiszpania, najstarszy Szwecja - 29,2. Obie te drużyny zagrają z Polską w fazie grupowej Euro 2020.

Najmłodszym kapitanem jest Szkot Andrew Robertson - 27 lat.

Z jakich klubów? Z jakich lig?

Na czele statystyki klubowej - kto oddał do drużyn narodowych najwięcej piłkarzy - dominują finaliści Ligi Mistrzów, czyli Chelsea Londyn i Manchester City - po 15 zawodników. Z Bayernu Monachium wystąpi 14 graczy, wśród nich Lewandowski.

W ekipie Anglii jest najwięcej - 23 na 26 - piłkarzy, którzy na co dzień występują w rodzimej lidze. Włochy mają 22 graczy z Serie A, a Rosja taką samą liczbę ze swojej ekstraklasy. Dla kontrastu Finlandia i Słowacja mają w kadrze tylko po jednym zawodniku grającym w ojczystym klubie.

Sędziowie

UEFA nominowała do prowadzenia meczów 19 zespołów sędziowskich z 14 różnych krajów, w tym gościnnie jeden z Argentyny. Turniej obsługiwać będzie także 22 sędziów asystentów wideo z ośmiu krajów, wśród nich Paweł Gil, którzy będą pracować w siedzibie UEFA w Nyonie.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Euro 2020 #Kacper Kozłowski

Michał Kowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo