PO wychwala kontrowersyjną rezolucję europarlamentu. Chcą „najmocniejszych środków” wobec Polski

Eurodeputowani, m.in. głosami polityków Platformy Obywatelskiej, przyjęli dziś kontrowersyjną rezolucję na temat mechanizmu warunkowości. W PO zapanowała radość. Jedna z posłanek wezwała nawet do "odwołania się do najmocniejszych środków".

Kamila Gasiuk-Pihowicz
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Parlament Europejski przyjął dziś kontrowersyjną rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w Unii Europejskiej". Jeden z niemieckich europosłów w dyskusji nad tym projektem wprost mówił, że może chodzić o Polskę i Węgry. 

W Polsce są jednak środowiska polityczne, które przyklaskują przyjętemu rozwiązaniu.

Platforma chwali rezolucję

Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie, że przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja "to ważny krok w kierunku przywracania Polkom, Polakom prawa do niezależnego sądu, ograniczanego tak sukcesywnie przez PiS w ciągu sześciu ostatnich lat".

Dodała, że "cała Unia Europejska, w szczególności zaś Komisja Europejska dysponująca w tym zakresie szerokimi uprawnieniami powinna podjąć twarde, zdecydowane i bezkompromisowe działania w obronie praworządności w Polsce".

- W tym powinna odwołać się do najmocniejszych środków takich, jak właśnie mechanizm praworządności

 - mówiła posłanka KO.

Według europosła Andrzeja Halickiego wydaje się, że problem praworządności został definitywnie rozwiązany. "Prawa trzeba stosować, obywatelskie prawa respektować, a zasady wspólnoty są obowiązującymi i nadrzędnymi" - powiedział Halicki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kamila Gasiuk-Pihowicz #Sejm #Parlament Europejski

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo