Rosjanie ożywili organizmy sprzed 24 tysięcy lat. Są zdolne do reprodukcji i żywienia

Rosyjscy naukowcy ożywili znalezione w wiecznej zmarzlinie na Syberii zwierzę, które pozostawało w stanie kryptobiozy przez ponad 24 tysiące lat. - To wielki krok naprzód - oceniają uczeni.

cell.com [screenshot]

Na początku tygodnia w czasopiśmie Current Biology opisane zostało badanie naukowców z Rosji, którzy ożywili pozostający w stanie kryptobiozy od 24 tysięcy lat organizm - bdelloidea. To mikroskopijnych rozmiarów zwierzę bezkręgowe, żyjące w środowisku wodnym, należące do gromady wrotków. Organizm został odnaleziony w rdzeniu zamarzniętej gleby wydobytej z wiecznej zmarzliny na Syberii.

Jak wykazują naukowcy, bdelloidee znane są z umiejętności przetrwania w bardzo niskich temperaturach, a wcześniejsze badania wykazywały, że są zdolne przetrwać od sześciu do dziesięciu lat w temperaturze od 0 do -20 stopni Celsjusza.

Bdelloidea ożywiona po 24 tys. lat należy do rodzaju Adineta.

- Nasz raport jest na dziś najtwardszym dowodem na to, że zwierzęta wielokomórkowe mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy lat w kryptobiozie, w stanie praktycznie zatrzymanego metabolizmu - tłumaczy Stas Malavin z Naukowego Centrum Badań Biologicznych w Puszczinie.

Badania rosyjskich naukowców wykazały, że po ożywieniu z kryptobiozy organizm był zdolny do żywienia i rozmnażania. 

- Wniosek jest taki, że wielokomórkowy organizm może zostać zamrożony i przechowywany jako taki przez tysiące lat, a następnie - przywrócony do życia. Oczywiście, im bardziej złożony organizm, tym trudniej zachować go zamrożonym żywcem, jednak przejście od organizmu jednokomórkowego do wielokomórkowego, z jelitami i mózgiem, nawet mikroskopijnego, to duży krok naprzód

- ocenił Malavin.

 

Źródło: niezalezna.pl, cnn.com, cell.com

Michał Dzierżak
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo