Partia Tuska podszczypuje Macrona. „Mówisz, że walczysz o praworządność w Europie”

Europejska Partia Ludowa zdobyła się na pewną uszczypliwość pod adresem prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. "Mówisz, że walczysz o praworządność w Europie, ale w rzeczywistości chronisz twojego kumpla Andreja Babisza, który ją narusza" - czytamy w adresowanym do Macrona wpisie na profilu frakcji EPL.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Na twitterowym profilu europarlamentarnej frakcji Europejskiej Partii Ludowej, ugrupowania, na którego czele stoi były premier Donald Tusk, został dziś rano zamieszczony wpis skierowany do prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

"Panie Macron, to czas na rozmowę! Mówisz, że walczysz o praworządność w Europie, a w rzeczywistości chronisz twojego kumpla Andreja Babisza, który ją narusza. Dzisiaj, większości [deputowanych] Renew Europe zabrakło odwagi, by głośno i wyraźnie powiedzieć - praworządność jest w sercu europejskich wartości"

- napisano.

Chodzi o głosowanie nad projektem rezolucji potępiającej działania premiera Czech, Andreja Babisza. W dokumencie wskazano na konflikt interesów wynikający z tego, że premier Czech bierze udział w negocjacjach dotyczących unijnych środków, jednocześnie otrzymując dotacje z UE za pośrednictwem spółek należących do grupy Agrofert, którą kontroluje. Nieprawidłowości z tym związane wykazał m.in. audyt Komisji Europejskiej. Europosłowie w rezolucji domagają się rozwiązania tego problemu. 

Ostatecznie projekt rezolucji przyjęto. 505 eurodeputowanych zagłosowało "za", przeciw - 30, a wstrzymało się - 155. Wśród ostatniej grupy byli także europosłowie Renew Europe - frakcji, w skład której wchodzą zarówno deputowany francuskiej partii La République En Marche!, związanej z Emmanuelem Macronem, jak i czeskiej partii ANO 2011, na której czele stoi Andrej Babisz.

 

Źródło: Twitter.com, niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo