Kto włamał się na skrzynkę mailową ministra Dworczyka? Nexta ujawnia: Trop prowadzi do Rosji

Kto włamał się na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka? Białorusini z opozycyjnego kanału Nexta wprost wskazują winnych, ujawniając, że hakerzy opublikowali poufne dane na jednym z kanałów na Telegramie. W metadanych plików mają być zawarte rosyjskie symbole.

Michał Dworczyk
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w nocy opublikował oświadczenie w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego i jego żony skrzynkę mailową oraz ich konta w mediach społecznościowych.

Minister dodał, że o sprawie poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Jak zapewnił, w skrzynce nie było informacji o charakterze niejawnym, zastrzeżonym, tajnym czy ściśle tajnym. "Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści" - dodał minister.

Rosyjskie symbole w metadanych

Ciekawe ustalenia w tej sprawie dotarły do Polski prosto z Białorusi. Jeden z opozycyjnych kanałów twierdzi wprost, że atak hakerski to robota Rosjan.

- Kilka dni temu ktoś włamał się na konto Michała Dworczyka, szefa kancelarii polskiego premiera. Ściągnięte z niego poufne dane hakerzy opublikowali na jednym ze swoich kanałów na platformie Telegram. W metadanych opublikowanych plików są rosyjskie symbole

– twierdzi Nexta.

Jego zdaniem jest to kolejny „atak ze strony państwa związkowego (Białorusi i Rosji)”.

- Nie ma co do tego wątpliwości, biorąc pod uwagę kampanię dezinformacyjną zorganizowaną przez białoruską propagandę, porwanie samolotu z (białoruskim opozycyjnym dziennikarzem) Ramanem Pratasiewiczem i nieskuteczne próby rozpoczęcia handlu więźniami politycznymi z Zachodem

– ocenia autor kanału Nexta na Telegramie.

Wskazuje, że w ostatnim czasie doszło do włamań na konta innych polityków, z których następnie publikowano obraźliwe treści pod adresem opozycji białoruskiej i jej liderki Swiatłany Cichanouskiej. Celem ataków mają być również konta organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce – Białoruski Dom oraz autorów Nexta.

Nexta to opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, prowadzony przez mieszkającego w Polsce Białorusina Sciapana Puciłę. Władze Białorusi uznały go za „ekstremistyczny”, a samego Puciłę ścigają za „organizowanie” protestów.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NEXTA #atak hakerski #Michał Dworczyk

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo