Spotkanie premierów Polski i Słowacji

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek w Warszawie z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem. Wśród tematów rozmów kwestie współpracy dwustronnej oraz regionalnej, w tym w formacie V4 oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza.

gov.pl

- Premierzy będą omawiać tematy takie jak wyzwania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków pandemii Covid-19, polityką społeczną i migracyjną, a także najważniejsze bieżące kwestie z zakresu polityki rozszerzenia. Tematem rozmów będzie także polityka wschodnia Unii Europejskiej, w tym sytuacja na Białorusi oraz relacje z Rosją, w kontekście przygotowań do debaty przywódców planowanej podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Zwrócił uwagę, że współpraca Polski i Słowacji w ostatnich latach pozostaje bardzo intensywna - regularnie odbywają się spotkania polityczne na najwyższym szczeblu, zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej, zwłaszcza w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

- Wyrazem szczególnych relacji sąsiedzkich była pomoc, jakiej udzieliliśmy Słowacji w ramach drugiej rundy ogólnonarodowego testowania pod kątem Covid-19 w styczniu 2021 roku. Do południowego sąsiada pojechało wówczas ponad 200 medyków i strażaków-ratowników medycznych z Polski. Udostępniliśmy również pacjentom ze Słowacji miejsca w szpitalach - przypomniał rzecznik polskiego rządu.

Dodał, że pandemia COVID-19 znalazła odzwierciedlenie w polsko-słowackiej wymianie handlowej; w 2020 r. obroty handlowe spadły o 4,8 proc. Mimo to, zaznaczył Polska pozostaje trzecim największym partnerem handlowym Słowacji z obrotami na poziomie 10 mld euro. - W 2020 roku Polska zajmowała pozycję trzeciego najważniejszego partnera w słowackim eksporcie i czwarte miejsce w słowackim imporcie. Corocznie odbywają się spotkania w ramach Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego - wskazał.

Müller ocenił, że szczególnym wymiarem relacji polsko-słowackich jest współpraca na szczeblu władz samorządowych regionów, miast i gmin. - Słowackie i polskie regiony mają podpisanych 9 umów o partnerstwie. Prawie trzysta polskich miast i gmin współpracuje z ponad dwustoma słowackimi miastami i gminami. Współpracę realizują także miasta partnerskie. Wspólne projekty regionalne realizowane są między innymi w ramach europejskiego programu Interreg. Intensywne kontakty rozwijają się na pograniczu, w tym w ramach euroregionów Tatry, Beskidy i Karpaty - wymienił.

Podkreślił, że Polska i Słowacja współdziałają przy realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak połączenia drogowe i przesyłowe na osi północ-południe. Trwa - dodał - budowa nowego połączenia między gazowymi systemami przesyłowymi Polski i Słowacji.

- Projekt znajduje się na unijnej liście priorytetowych projektów infrastrukturalnych (PCI) i otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych projektów składających się na gazowy Korytarz Północ-Południe, który umożliwi bezpośredni przesył gazu między Polską i Słowacją oraz innymi krajami regionu. W konsekwencji połączenie Polska-Słowacja przyczyni się do dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie Europy - zapewnił Müller.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo