Biden przedłużył sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi

Prezydent USA Joe Biden przedłużył we wtorek na kolejny rok amerykańskie sankcje wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi. Prezydent podpisał zarządzenie w tej sprawie i powiadomił o tym Kongres - poinformował Biały Dom.

Joe Biden
The White House - https://twitter.com/WhiteHouse/status/1393707042771283969, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105400487

W zarządzeniu Biden stwierdził, że "działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób... nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA".

Prezydent podkreślił, że działania te "naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi".

"Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi... a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego"

– napisał Biden.

Amerykańskie ustawodawstwo wymaga aby prezydent co roku dokonywał przedłużenia, lub uchylenia, sankcji wobec danego kraju i zawiadamiał o tym Kongres.

Sankcje wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu po raz pierwszy zastosował w czerwcu 2006 r. ówczesny prezydent George W. Bush. Dotyczyły m. in. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.

3 czerwca br. administracja Bidena rozszerzyła sankcje na szereg białoruskich przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo