Ciekawostki turystyczne: Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu nad Wisłą położony w powiecie puławskim jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Na wzgórzu, które dominuje nad okolicą, stała już warownia drewniano-kamienna warownia. W roku 1507 Mikołaj Firlej przystąpił do budowy potężnego założenia architektonicznego.

Zamek w Janowcu (2017)
Fallaner; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze. Zamek budowany w stylu renesansowym miał przyćmić warownię w położonym po drugiej stronie Wisły Kazimierzu. 

Budowa trwała około 20 lat i kończona była już przez syna czyli Piotra Firleja. Ród Firlejów był jednym z najpotężniejszych w ówczesnej Rzeczpospolitej. W Janowcu bywał zaprzyjaźniony z Firlejami Jan Kochanowski.

Niedługo po zakończeniu budowy, przystąpiono do przebudowy. Później zamek nabrał stylu barokowego i podczas tej przebudowy pojawiły się charakterystyczne dla zamku w Janowcu czerwone pasy na elewacji.

W roku 1606 na zamku miało miejsce pojednanie króla Zygmunta III Wazy z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim, przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego.

Podczas Potopu Szwedzkiego pałac został częściowo spalony. Po zawarciu pokoju został odbudowany i odzyskał dawny blask. Ostatnim prywatnym gospodarzem okazał się Leon Kozłowski, który zafascynowany zamkiem w 1928 roku odkupił go za 4500 ówczesnych złotych. Wyremontował on tylko dwa pomieszczenia w baszcie, ale - co ważniejsze - powstrzymał wandali.

Po drugiej wojnie światowej nie powiodły się próby przejęcia pałacu przez władzę ludową - zamek w Janowcu był zbyt mały. Tym sposobem okazał się prawdopodobnie jedynym prywatnym zamkiem w PRLu. W 1975 roku właściciel sprzedał zamek skarbowi państwa. 

Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 

Dzięki położeniu na skarpie nad płynącą obok Wisłą zapewnia wspaniały widok na malowniczą okolicę. Dawniej była to wspaniale ufortyfikowana twierdza, ale finalnie zamek był po prostu pięknym i wygodnym pałacem. Do dziś przetrwał jako trwała ruina z muzeum.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Zamek w Janowcu nad Wisłą

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo