Tajemnica pochodzenia pandemii COVID-19 zostanie ujawniona? Wkrótce ruszy nowe śledztwo!

Zgodnie z doniesieniami agencji Bloomberga USA i Unia Europejska łączą siły w kwestii poparcia działań zmierzających do zbadania pochodzenia pandemii Covid-19. Dokument ze wstępnym zobowiązaniem poparcia takiej inicjatywy to efekt utrzymujących się wątpliwości, czy koronawirus pochodzi od zwierzęcia czy np. wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan.

Engin Akyurt/pixabay.com/service/license/

W projekcie wspólnego oświadczenia, który według Bloomberga USA i UE chcą przyjąć na szczycie w czerwcu, sygnatariusze „wzywają do postępu w przejrzystym, opartym na dowodach i prowadzonym przez ekspertów badaniu drugiej fazy, zwołanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w kwestii pochodzenia Covid-19”.

Pochodzenie Covid-19

Jak podkreśla Bloomberg, USA są w gronie kilku krajów, które wezwały Chiny do większej przejrzystości w informowaniu o pochodzeniu koronawirusa i do zapewnienia większego dostępu do swoich danych w tej kwestii.

Według agencji nowe dochodzenie grozi podsyceniem napięć z Chinami, które odrzuciły sugestie dotyczące wycieku koronawirusa z laboratorium i zablokowały międzynarodowe wysiłki na rzecz dalszego zbadania jego pochodzenia.

Międzynarodowe badania innych epidemii

Dokument, który ma zostać dopracowany w połowie tego miesiąca, mówi również, że USA i UE „zobowiązują się do wspólnych działań w celu opracowania i wykorzystania szybkich i niezależnych środków do badania podobnych epidemii w przyszłości”.

Hipoteza o wycieku koronawirusa z laboratorium

W poniedziałek dziennik „The Wall Street Journal” podał, że opracowany przez laboratorium rządowe USA raport o pochodzeniu Covid-19 stwierdził, iż hipoteza o wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest wiarygodna i zasługuje na dalsze dochodzenie.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w maju, że polecił wywiadowi znalezienie odpowiedzi na temat pochodzenia wirusa. Sprecyzował, iż amerykańskie agencje wywiadowcze rozważają dwa prawdopodobne scenariusze:

  • wirus powstał w wyniku wypadku laboratoryjnego
  • wirus pojawił się w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem

Ostateczne wnioski w tej sprawie nie zostały jednak jeszcze przedstawione.

Wciąż utajniony raport amerykańskiego wywiadu przygotowany za administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa twierdzi, że trzech badaczy z chińskiego Instytutu Wirusologii w Wuhanie zachorowało na koronawirusa w listopadzie 2019 roku, czyli co najmniej miesiąc przed przyjmowanym przez Chiny początkiem epidemii - podają źródła rządowe USA.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#COVID-19 #Chiny #koronawirus #USA #Unia Europejska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo