W USA rekordowo wzrosło poparcie dla homozwiązków

Sześć lat po legalizacji małżeństw jednopłciowych, instytucję tę popiera rekordowy odsetek 70 proc. Amerykanów - wynika z nowego badania Instytutu Gallupa. Po raz pierwszy w historii badań ideę tę popiera większość wyborców Republikanów.

Julie Rose/pixabay.com/service/license/

Jak wynika z analizy Gallupa, aprobata dla legalności małżeństw homoseksualnych, w porównaniu z ostatnim badaniem opublikowanym dwa lata wcześniej, wzrosła w niemal każdej grupie społecznej i wiekowej średnio o 3 punkty procentowe.

Największy wzrost odnotowano wśród wyborców... Republikanów - małżeństwa jednopłciowe popiera już 55 proc. z nich, podczas gdy w 2019 r. odsetek ten wynosił 44 proc. Wśród sympatyków Demokratów poziom poparcia pozostał bez zmian (83 proc.), zaś bezpartyjnych wzrósł z 71 do 73 proc.

O 9 pp. - do 60 proc. - wzrosło poparcie dla idei wśród osób powyżej 60 roku życia, choć wciąż jest to najbardziej sceptyczna grupa. Najwięcej zwolenników równych praw dla małżeństw jednopłciowych jest w najmłodszej badanej grupie (18-34) - 84 proc.

Historia badań Gallupa pokazuje, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza stosunek amerykańskiego społeczeństwa do kwestii małżeństw jednopłciowych zmieniał się w niezwykle szybkim tempie. W pierwszym sondażu przeprowadzonym w 1996 r. odsetek popierających wynosił 27 proc., ale już 15 lat później małżeństwa te cieszyły się poparciem większości badanych. W czerwcu 2015 roku, kiedy za sprawą wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Obergefell kontra Hodges małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w całym kraju, ideę popierało 60 proc. Amerykanów.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#sondaż #USA

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo