Łuski na głowie? Rodzaje porowatości włosów

Zdrowe, mocne i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Jak dbać o włosy? Jak je myć i czesać, aby odwdzięczyły się pięknym widokiem. Na co dzień wystarczy zapewnić im to, czego potrzebują. Jednak, aby poprawnie o nie dbać, na początku każdy powinien wiedzieć, jaką porowatość mają jego włosy. Wówczas dobranie optymalnych kosmetyków będzie znacznie łatwiejsze, a pielęgnacja skóry głowy efektywniejsza.

Pexels/pixabay

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosa to kryterium, które charakteryzuje stan odchylenia łusek od powierzchni włosa. Te łuski to pory, a im większe przestrzenie pomiędzy nimi, tym większa porowatość każdego włosa. 

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Aby określić porowatość swoich włosów, możemy wykonać szybki test w wodzie. Pojedynczy włos umieszczamy w pełnej szklance na ok. 5-10 minut. Im bardziej włos nasiąka, tym wyższa jest jego porowatość. Jeśli włos opadnie na samo dno – oznacza to, że nasze włosy są włosami wysokoporowatymi. Jeśli jednak unosi się na powierzchni, jego łuski przylegają do siebie na tyle ciasno, że słabo wchłaniają wodę, wówczas mówimy o włosach niskoporowatych.

Typy włosów porowatych

Włosy dzielimy na trzy grupy: nisko-, średnio- i wysokoporowate. W zależności, do której grupy należą nasze włosy używamy odpowiednich kosmetyków, aby je wzmocnić. 

Włosy niskoporowate

Zbudowane są ze ściśle przylegających do siebie łusek. Każdy włos jest gruby, stosunkowo ciężki, często wręcz błyszczący. Włosy nie elektryzują się, długo schną i są odporne na stylizacje. Łatwo z nich też wydobyć tzw. taflę – efekt doskonale znany m.in. z reklam szamponów. Ten typ włosów zazwyczaj jest zdrowy. Bardzo rzadko pojawiają się problemy z przesuszeniem, łamliwością czy rozdwojonymi końcówkami.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych ma jedną zasadę – nie przesadzać z kosmetykami. Takie włosy bardzo łatwo nadmiernie obciążyć. Odkładamy więc na bok szampony z wysoką zawartością emolientów (nawilżaczy) i protein, a także keratynowe odżywki – włosy mogą zareagować nadmiernym „spuszeniem”. Do olejowania włosów, stosujemy oleje o małych cząsteczkach, pełne nasyconych kwasów tłuszczowych (np. olej kokosowy , masło shea, babassu, olej lniany, rycynowy, słonecznikowy, masło kakaowe, mango, cupuacu). 

Włosy średnioporowate

Są to włosy, które zazwyczaj nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Na co dzień pozostają gładkie, są bardzo łatwe do stylizacji. Mogą reagować lekkim przesuszeniem w trakcie przedłużonego kontaktu ze słońcem. Z kolei podczas deszczowych, mokrych dni mogą się puszyć lub delikatnie falować. 

Włosy średnioporowate uznaje się za „normalne”, dzięki temu nie wymagają dużej ilości zabiegów. Raz na jakiś czas warto zapewnić im kompleksową kurację odżywką PEH (proteiny + emolienty + humektanty - zatrzymują wilgoć). Warto takie włosy olejować, zwłaszcza z wykorzystaniem olejów z nienasyconymi kwasami omega (olej lniany, oliwa z oliwek, abisyński, arganowy, makadamia, jojoba, moringa). Należy pamiętać o podcinaniu końcówek, ponieważ to właśnie ta część włosa jest najbardziej podatna na uszkodzenia i rozdwajanie.

Pielęgnacja takich włosów ma na celu ochronę struktury włosa przed dalszym niszczeniem, regenerację i możliwie jak największe zamknięcie łusek. 

Włosy wysokoporowate

Włosy, które wymagają dbania o nie - są kruche, cienkie, łamliwe, suche i chłoną wodę jak gąbka przez co szybko schną. Końcówki włosów są rozdwojone, a same włosy suche. Włosy te lubią się kręcić i są dość szorstkie w dotyku (pod palcami można wyczuć ich nieregularną strukturę). Wyższą porowatość włosów mogą powodować agresywne zabiegi fryzjerskie – intensywne rozjaśnianie czy prostowanie na gorąco. 

Ten typ włosów jest uznawany za najbardziej zniszczone i chore. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj loki lub fale. Najczęściej przyczyną wysokiej porowatości włosów jest zła pielęgnacja lub jej brak. Ciągłe pogarszanie się stanu włosów może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Należy je systematycznie pielęgnować, odżywiać oraz regularnie podcinać zniszczone końcówki. Po pewnym czasie włosy powinny w dużym stopniu odzyskać blask.

Polecane oleje do włosów: olej konopny, z pestek winogron, z pestek śliwki, ze słodkich migdałów, avocado, z wiesiołka, baobabu, z czarnuszki siewnej, z jeżyny, z pestek arbuza, z zielonej kawy.

Olejowanie włosów

Jak wybrać odpowiedni olej do włosów? Oleje zawierają różnej wielkości cząsteczki (małe, średnie i duże), których wielkość wynika od zawartych w nich kwasów. 

Oleje z małymi cząsteczkami (kwasy nasycone) polecane są do niskoporowatych włosów. Cząsteczki średnie (kwasy jednonienasycone, omega – 7 i omega – 9) idealnie pasują do średnioporowatych włosów.

Oleje z dużymi cząsteczkami (kwasy wielonienasycone, omega – 3 i omega – 6) pasują do wysokoporowatych włosów.

 

Źródło: niezalezna.pl

#rodzaje porowatości włosów #jak dbać o włosy #porowatość włosa #uroda #porady #styl życia

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo