Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku. "Supernova" i "Solid Gold" nagrodzone!

"Supernova" Bartosza Kruhlika i "Solid Gold" Jacka Bromskiego zostały nagrodzone podczas 16. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku (New York Polish Film Festival). Nagrody aktorskie trafiły do Zofii Domalik i Bartosza Bieleni - podało we wtorek Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

mat. pras.

Twórcy filmu "Supernova" otrzymali nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, a twórcy "Solid Gold" - nagrodę publiczności. Nagrodami aktorskimi im. Elżbiety Czyżewskiej uhonorowano Zofię Domalik za kreację we "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej oraz Bartosza Bielenię - za rolę w "Bożym Ciele" Jana Komasy.

"W jury znaleźli się: Stacy Keach - amerykański aktor, Ewa Zadrzyńska-Głowacka - dziennikarka, Martyna Majok - scenopisarka, autorka sztuk teatralnych (Nagroda Pulitzera), Kama Royz - kostiumografka, scenografka i Cezary Skubiszewski - kompozytor"

- czytamy.

SFP podkreśliło, że w programie tegorocznego Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku znalazły się również inne polskie filmy ostatniego sezonu tj. "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, "Sweat" Magnusa von Horna i "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.

W komunikacie przypomniano także, że Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku to "największy festiwal polskich filmów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i jedyny doroczny przegląd polskiego kina w Nowym Jorku, który organizowany jest już od 15 lat (z pominięciem 2020 roku)".

"Festiwal jest również jednym z najważniejszych polskich wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku. Festiwal zyskał popularność i uznanie zarówno wśród publiczności amerykańskiej, jak i przedstawicieli mediów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest od wielu lat partnerem New York Polish Film Festival"

- napisano.

16. odsłona imprezy odbyła się w formule hybrydowej. "W dniach 26-29 maja 2021 filmy prezentowano w kinach, a pokazy na platformie wirtualnej rozpoczęły się 29 maja i potrwają do 17 czerwca. Tradycyjne seanse filmowe, spotkania z twórcami oraz prelekcje miały miejsce w Scandinavia House" - podsumowano.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA #Festiwal #film

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo