Moderna dla młodzieży? Jest wniosek

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna poinformował w poniedziałek, że złożył wnioski o zezwolenie na stosowanie jej szczepionki przeciwko Covid-19 u osób w wieku 12 -18 lat w Kanadzie i Unii Europejskiej. Informację potwierdza prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

pixabay

Oficjalne wnioski zostały wystosowane do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz agencji Health Canada. Obecnie szczepionka Moderny jest tam dopuszczona dla osób powyżej 18. roku życia.

Z końcem maja, dla obywateli 27 państw Unii Europejskiej powyżej 12. roku życia, udostępniono pierwszą szczepionkę koncernów Pfizer/BioNTech. Ta sama szczepionka dostępna jest w tym przedziale wiekowym także na terytorium Kanady.

Moderna uprzednio poinformowała, że pod koniec maja w pełni zakończyła testy kliniczne na grupie 3 700 uczestników w wieku 12 - 17 lat, przeprowadzone w USA.

"Jesteśmy zachęceni tym, że szczepionka Moderny przeciw Covid-19 wykazała wysoką skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wśród młodzieży"

- podkreślił w komunikacie dyrektor generalny firmy Stephane Bancel. Szczepionka była "ogólnie dobrze znoszona", z efektami ubocznymi, podobnymi do tych występujących u osób dorosłych - sprecyzowała firma.

Koncern zaznaczył również, że "przewiduje także wystosowanie podobnej prośby o użycie szczepionki wśród nastolatków do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA)".

"Dzisiaj Moderna złożyła wniosek do EMA o rozszerzenie wskazań do stosowania u młodzieży w wieku 12-18 lat. Skuteczność szczepionki p/#COVID-19 Moderna u ok. 3,7 tys. nastolatków, którzy ją otrzymali, wynosi 100 proc."

– napisał w poniedziałek na Twitterze szef URPL.

Polscy pacjenci otrzymują jedną z czterech szczepionek przeciw COVID-19. Preparaty firm Moderna, Pfizer/BioNTech i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki. Obecnie możliwe jest już stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Zgodnie z aktualna Charakterystyką Produktu Leczniczego, COVID-19 Vaccine Moderna jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo