Przewodniczący Episkopatu pisze do premiera. "To może być postrzegane jako dyskryminacja"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwrócił się z apelem o poluzowanie obostrzeń w kościołach. "Utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej" - wskazał arcybiskup.

Abp Stanisław Gądecki
fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w kościołach i miejscach kultu obowiązują limity osób uczestniczących w wymiarze - 1 os. na 15 m kw. powierzchni budynku. Rząd podtrzymuje również rekomendację dotyczącą odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu. Takie zalecenia obowiązują do 25 czerwca. Kościoły nie zostały objęte w ostatnim czasie specjalnymi poluzowaniami restrykcji, które skupiły się na kwestiach zgromadzeń oraz targach, konferencjach czy wystawach.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wyraził zaniepokojenie utrzymywaniem obostrzeń w kościołach w dobie ich luzowania w innych obszarach. 

"W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego chciałbym wyrazić mój smutek z powodu utrzymywania dotychczasowych limitów wiernych w kościołach z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys."

- napisał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że Kościół od początku epidemii "ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych".

"Dzisiaj, wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary. (...) Utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej"

- czytamy w liście do premiera.

Abp Stanisław Gądecki poddał także krytyce obowiązuje obostrzenia, twierdząc, że prowadzą one do "sytuacji dość paradoksalnych".

"Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2" - napisał.

W liście przewodniczący Episkopatu stwierdził, że poluzowanie obostrzeń dotyczących kościołów "dowodziłoby poszanowania konstytucyjnego prawa do wolności religijnej".

 

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

#koronawirus #abp Stanisław Gądecki

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo