Książęca para zażegna kryzys? William i Kate mają więcej czasu spędzić w Szkocji

Brytyjski książę William i i jego żona Kate mają zostać poproszeni o spędzanie więcej czasu w Szkocji w ramach strategii ratowania Zjednoczonego Królestwa przed rozpadem – pisze "The Sunday Times".

księżna Kate i książę William / instagram.com/kensingtonroyal

Według gazety, na dworze królewskim istnieje obawa, że politycy "tracą Szkocję", zaś urzędnicy dworscy wierzą, że książęca para może służyć jako "widoczny symbol więzi między Anglią a Szkocją".

Kwestia niepodległości Szkocji ponownie wróciła po zwycięstwie Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w wyborach do tamtejszego parlamentu, które odbyły się 6 maja. Liderka SNP i szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon chce, żeby drugie referendum niepodległościowe odbyło się w drugiej połowie kadencji nowo wybranego parlamentu.

Jednak zgodę na referendum musi wyrazić brytyjski rząd, a premier Boris Johnson stoi na stanowisku, że kraj powinien skupić się teraz na odbudowie po epidemii koronawirusa.

Jak podaje "The Sunday Times", książę i księżna Cambridge mieliby spędzać więcej czasu na zamku Balmoral i w mieście St Andrews, gdzie się poznali będąc na uniwersytecie.

"Doradcy chcą, by William i Kate więcej bywali w Balmoral i by wykorzystywali swoje związki z St Andrews. Chcą, aby nie wyglądali jak goście, ale jak mieszkańcy"

– mówi cytowane przez gazetę źródło w Pałacu Kensington, gdzie para mieszka.

William i Kate odbyli niedawno podróż do Szkocji, podczas której William mówił o tym, jak kraj ten jest ważny dla niego i jego żony. Opisał go jako "tętniący życiem, przyjazny, innowacyjny i zdeterminowany".

"Jestem ukształtowany przez to miejsce. Trwałe przywiązanie, które do niego czuję, jest zakorzenione w moich doświadczeniach codziennego życia, związanych z ludźmi, relacjami i jego etyką sąsiedztwa"

– mówił.

Podczas podróży William i Kate spotkali się z byłym premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem, Szkotem z pochodzenia, który prowadził kampanię przeciwko niepodległości podczas referendum z 2014 r., a teraz odwołuje się do "Szkocji środka" - tych, którzy nie mają stałych poglądów w kwestii niepodległości.

Brown określił tę część społeczeństwa jako "patriotów, a nie nacjonalistów", którzy chcą większej współpracy między władzami poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa.

"Podczas swojego pobytu w Szkocji książę William rozmawiał z szerokim gronem osób z różnych społeczności, w tym - z politykami z całego spektrum politycznego" – powiedział później rzecznik Pałacu Kensington.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Książę William #Księżna Kate #Szkocja #Wielka Brytania

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo