To warto wiedzieć! Przedstawiamy kompendium najważniejszych informacji o EURO 2020

Już w najbliższy piątek wieczorem rozegrany zostanie pierwszy mecz mistrzostw Europy w piłce nożnej, pierwszej naprawdę dużej imprezy sportowej od trzech lat. Według czytelników naszego portalu największymi faworytami są Francuzi... i Polacy. Kibicowanie polskiej reprezentacji rozpocznie się już od 14 czerwca. Przygotowaliśmy dla Was zbiór najważniejszych informacji o nadchodzącym turnieju, który powinien ułatwić oglądanie EURO 2020.

Kylian Mbappe i Karim Benzema - potencjalne gwiazdy turnieju
https://twitter.com/EURO2020

Uczestnicy - liczba startów na ME

 1. Niemcy  - 13 startów (1972-2021)
 2. ZSRR/WNP/Rosja - 12 (1960-1972, 1988-1996, 2004-2021)
 3. Hiszpania - 11 (1964, 1980-88, 1996-2021)
 4. Holandia - 10 (1976, 1980, 1988-2012, 2021)
  . Czechosłowacja/Czechy - 10 (1960, 1976, 1980, 1996-2021)
  . Francja - 10 (1960, 1984, 1992-2021)
  . Włochy - 10 (1968, 1980, 1988, 1996-2021)
  . Anglia - 10 (1968, 1980, 1988-2004, 2012-2021)
 9. Dania  - 9 (1964, 1984-2004, 2012, 2021)
10. Portugalia - 8 (1984, 1996-2021)
11. Szwecja - 7 (1992, 2000-2021)
12. Belgia - 6 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016, 2021)
  . Chorwacja - 6 (1996, 2004-2021)
14. Jugosławia/Serbia - 5 (1960, 1968, 1976, 1984, 2000)
  . Rumunia - 5 (1984, 1996, 2000, 2008, 2016)
  . Turcja  - 5 (1996, 2000, 2008, 2016, 2021)
  . Szwajcaria  - 5 (1996, 2004, 2008, 2016, 2021)
17. Grecja - 4 (1980, 2004-2012)
  . Polska - 4 (2008-2021)
  . Węgry - 4 (1964, 1972, 2016, 2021)
20. Irlandia - 3 (1988, 2012, 2016)
  . Szkocja  - 3 (1992, 1996, 2021)
  . Austria - 3 (2008, 2012, 2021)
  . Ukraina - 3 (2012-2021)
24. Bułgaria - 2 (1996, 2004)
  . Słowacja - 2 (2016, 2021)
  . Walia - 2 (2016, 2021)
27. Norwegia - 1 (2000) 
  . Słowenia - 1 (2000) 
  . Łotwa - 1 (2004) 
  . Albania - 1 (2016)
  . Islandia - 1 (2016)
  . Irlandia Północna - 1 (2016)
  . Finlandia - 1 (2021)
  . Macedonia Północna - 1 (2021)


Podział grup i terminarze

Grupa A: Turcja, Włochy, Walia, Szwajcaria 
Mecze grupy A:
- piątek 11.06., godz. 21:00, Rzym, Turcja - Włochy
- sobota 12.06., godz. 15:00, Baku, Walia - Szwajcaria
- środa, 16.06., godz. 18:00, Baku, Turcja - Walia
- środa, 16.06., godz. 18:00, Rzym Włochy - Szwajcaria

Grupa B: Dania, Finlandia, Belgia, Rosja
Mecze grupy B:
- sobota, 12.06., godz. 18:00, Kopenhaga, Dania - Finlandia 
- sobota, 12.06., godz. 21:00, Sankt Petersburg, Belgia - Rosja
- środa, 16.06., godz. 15:00, Sankt Petersburg, Finlandia - Rosja
- czwartek, 17.06., godz. 18:00, Kopenhaga, Dania - Belgia
- poniedziałek, 21.06., godz. 21:00, Kopenhaga, Rosja - Dania
- poniedziałek, 21.06., godz. 21:00, Sankt Petersburg, Finlandia - Belgia

Grupa C: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna
Mecze grupy C:
- niedziela, 13.06., godz. 18:00, Bukareszt, Austria - Macedonia Płn.
- niedziela, 13.06., godz. 21:00, Amsterdam, Holandia - Ukraina
- czwartek, 17.06., godz. 15:00, Bukareszt, Ukraina - Macedonia Płn.
- czwartek, 17.06., godz. 21:00, Amsterdam, Holandia - Austria
- poniedziałek, 21.06., godz. 18:00, Amsterdam, Macedonia Płn. - Holandia
- poniedziałek, 21.06., godz. 18:00, Bukareszt, Ukraina - Austria

Grupa D: Anglia, Czechy, Szkocja, Chorwacja
Mecze grupy D:
- niedziela, 13.06., godz. 15:00, Londyn, Anglia - Chorwacja
- poniedziałek, 14.06., godz. 15:00, Glasgow, Szkocja - Czechy
- piątek, 18.06., godz. 18:00, Glasgow, Chorwacja - Czechy
- piątek, 18.06., godz. 21:00, Londyn, Anglia - Szkocja
- czwartek, 22.06., godz. 21:00, Glasgow, Chorwacja - Szkocja
- czwartek, 22.06., godz. 21:00, Londyn, Czechy - Anglia

Grupa E: Polska, Hiszpania, Słowacja, Szwecja
Mecze grupy E:
- poniedziałek, 14.06., godz. 18:00, Sankt Petersburg, Polska - Słowacja
- poniedziałek, 14.06., godz. 21:00, Sewilla, Hiszpania - Szwecja
- piątek, 18.06., godz. 15:00, Sankt Petersburg, Szwecja - Słowacja
- sobota, 19.06., godz. 21:00, Sewilla, Hiszpania - Polska
- środa, 23.06., godz. 18:00, Sewilla, Słowacja - Hiszpania
- środa, 23.06., godz. 18:00, Sankt Petersburg, Szwecja - Polska

Grupa F: Portugalia, Francja, Niemcy, Węgry
Mecze grupy F:
- wtorek, 15.06., godz. 18:00, Budapeszt, Węgry - Portugalia
- wtorek, 15.06., godz. 21:00, Monachium, Francja - Niemcy
- sobota, 19.06., godz. 15:00, Budapeszt, Węgry - Francja
- sobota, 19.06., godz. 18:00, Monachium, Portugalia - Niemcy
- środa, 23.06., godz. 21:00, Budapeszt, Portugalia - Francja
- środa, 23.06., godz. 21:00, Monachium, Niemcy - Węgry


Terminarze fazy pucharowej

1/8 finału

- sobota, 26.06., 
 1. 2A - 2B                (Amsterdam, 18.00)
 2. 1A - 2C                (Londyn, 21.00)

- niedziela, 27.06.,
 3. 1C - 3D/3E/3F           (Budapeszt, 18.00)
 4. 1B - 3A/3D/3E/3F     (Sewilla, 21.00)

- poniedziałek, 28.06., 
 5. 2D - 2E                 (Kopenhaga, 18.00)
 6. 1F - 3A/3B/3C     (Bukareszt, 21.00)

- wtorek, 29.06., godz. 
 7. 1D - 2F                     (Londyn, 18.00)
 8. 1E - 3A/3B/3C/3D  (Glasgow, 21.00)

ćwierćfinały

piątek, 2.07., 
  I. zwycięzca 6 - zw. 5   (Sankt Petersburg, 18.00)
 II. zw. 4 - zw. 2               (Monachium, 21.00)

sobota, 3.07., 
III. zw. 3 - zw. 1          (Baku, 18.00)
 IV. zw. 8 - zw. 7         (Rzym, 21.00)

półfinały

wtorek, 6.07.,
zw. II - zw. I             (Londyn, 21.00)

środa, 7.07., godz. 
zw. IV - zw. III          (Londyn, 21.00)

finał: niedziela, 11.07.  (Londyn, 21.00)


Sędziowie

Felix Brych, Daniel Siebert (obaj Niemcy), Cuneyt Cakir (Turcja), Carlos Del Cerro Grande, Antonio Mateu Lahoz (obaj Hiszpania), Andreas Ekberg (Szwecja), Orel Grinfeeld (Izrael), Ovidiu Hategan, Istvan Kovacs (obaj Rumunia), Siergiej Karasiow (Rosja), Bjoern Kuipers, Danny Makkelie (obaj Holandia), Michael Oliver, Anthony Taylor (obaj Anglia), Daniele Orsato (Włochy), Artur Dias (Portugalia), Clement Turpin (Francja), Slavko Vincic (Słowenia).


Wyciąg z regulaminu

  • trzy punkty za zwycięstwo, jeden za remis, zero za porażkę
  • do kolejnej rundy kwalifikują się dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz cztery z sześciu zespołów z trzecich miejsc; od tego, jakie będą to zespoły zależy drabinka dalszych gier
  • w tabelach grup w pierwszej kolejności liczy się liczba punktów wywalczonych w bezpośrednich meczach tylko z tym rywalem (lub tymi rywalami), następnie - różnica bramek w tych meczach, a później - liczba strzelonych goli
  • jeśli po zastosowaniu tych kryteriów wciąż nie da się rozstrzygnąć kolejności, bierze się pod uwagę różnicę bramek ze wszystkich spotkań grupowych, a następnie liczbę zdobytych goli i liczbę zwycięstw. W dalszej kolejności decyduje wskaźnik fair play, obliczany m.in. na podstawie liczby żółtych i czerwonych kartek, a w ostateczności - wyniki w eliminacjach ME i ew. Lidze Narodów
  • od powyższych przepisów dotyczących remisów punktowych obowiązuje jeden wyjątek. Jeśli w ostatnim meczu grupowym rywalizują zespoły, które - przed jego rozpoczęciem - miały identyczną liczbę punktów oraz zdobytych i straconych bramek, a po 90 minutach remisują, wówczas o kolejności w tabeli decydować będą rzuty karne. Ten zapis opatrzony jest z kolei warunkiem, że nie ma w tej grupie innego zespołu, który zakończy tę fazę z identyczną liczbą punktów
  • w rankingu drużyn z trzecich miejsc najważniejszym czynnikiem jest liczba zdobytych punktów, a dalej decydują: różnica bramek, liczba zdobytych goli, liczba zwycięstw, wskaźnik fair play i wyniki w eliminacjach ME i ew. Lidze Narodów
  • nie ma zasady "złotego gola"
  • liczba zmian w meczu została zwiększona do pięciu, ale można je robić tylko w trzech przerwach; do tego dodatkowa zmiana przysługuje w ewentualnej dogrywce
  • na każdy mecz można zgłosić 23 zawodników
     

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#mistrzostwa europy w piłce nożnej #piłka nożna #Euro 2021 #Euro 2020

Tomasz Mrozek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo