Ciekawostki turystyczne: Schronisko na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim

Schronisko na Krawcowym Wierchu usytuowane na Hali Krawcula pod Krawcowym Wierchem, leży z dala od obleganych w sezonie letnim schronisk na Hali Lipowskiej i na Rysiance. To atrakcyjne miejsce dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Można do niego dotrzeć szlakiem niebieskim, który prowadzi nas wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Szlak, mało uczęszczany, sprawia wrażenie dzikiego ale trudno mu odmówić uroku.

Bacówka PTTK na Krawców Wierchu
Michał Płachta; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

Schronisko powstało w latach 1975–1976, zostało wyremontowane w latach 2000–2005. Ze schroniska roztacza się panorama widokowa na Małą Fatrę i południowo-zachodnią część Beskidów, można z niego w ok. 1,5 godziny dotrzeć do przełęczy Bory Orawskie, gdzie łączy się kilka szlaków. 

Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi w pokojach od 2- do 10-osobowych oraz miejscami poza pokojami na własnej karimacie. W schronisku znajduje się również bufet i jadalnia na 30 osób.

Do 21 grudnia 2007 niedaleko od bacówki znajdowało się przejście graniczne do Słowacji na przełęczy Glinka. Wraz z przystąpieniem Polski i Słowacji do Układu z Schengen zostało ono zlikwidowane i można swobodnie przejść przez granicę.

Od kilku lat organizuje się Noc Krawculi – nocny rajd do bacówki. W przeszłości bacówka organizowała również Wierchowe Granie i Górolskie Śpiewanie – imprezę folklorystyczną, cieszącą się dużą popularnością.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Schronisko na Krawcowym Wierchu

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo