Szef MSW Ukrainy ostrzega przed Rosją: "Możliwe prowokacje i próby ataków terrorystycznych"

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że pierwsza nitka Nord Stream 2 jest już gotowa. Zareagowała na to Ukraina. - Po uruchomieniu gazociągu możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef tamtejszego MSW Arsen Awakow.

Władimir Putin
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- Mówimy o realnych zagrożeniach. Prezydent Rosji Władimir Putin wczoraj powiedział, że pierwsza nitka Nord Stream 2 jest zbudowana. Gaz jeszcze jest transportowany naszym gazociągiem i powinien być transportowany jeszcze przez pewien czas, ale później najpewniej Putin będzie chciał puścić gaz, omijając Ukrainę

- powiedział Awakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Dlatego oczekujemy, że będą prowokacje, próby ataków terrorystycznych na naszym odcinku gazociągu i powiedzą wtedy: zobaczcie, widzicie, to dlatego puszczamy gaz przez Nord Stream 2" - dodał szef MSW.

Awakow w ten sposób wyjaśniał cel ćwiczeń, które odbyły się w graniczącym z Rosją obwodzie charkowskim z udziałem Gwardii Narodowej, policji i służb ds. sytuacji nadzwyczajnych. Ćwiczono m.in. reakcję na napad na punkt kontrolny i wyciek niebezpiecznej substancji chemicznej.

Dzień wcześniej analogiczne ćwiczenia odbyły się w sąsiednim obwodzie - sumskim. Następne mają być zorganizowane w Mariupolu w Donbasie oraz na zachodzie kraju.

Pierwsza nitka gotowa

Wczoraj prezydent Rosji poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 i ocenił, że budowa drugiej nitki mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, która ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#polityka zagraniczna #Nord Stream 2 #Rosja #Ukraina

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo