Putin zachwala Nord Stream 2. "Gaz będzie ekologiczny, czystszy, tańszy i pewniejszy"

Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił dziś prezydent Rosji Władimir Putin. Sugerował, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony nawet po uruchomieniu Nord Stream 2.

Władimir Putin
fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0 (domena publiczna)

Zakładamy, że dostawy do UE będą rosły w ciągu następnej dekady, więc "jest możliwość zapełniania" rurociągów Ukrainy także w przyszłości; Rosja tego chce

- mówił Putin na forum gospodarczym w Petersburgu.

Przekonywał, że należy "nawiązywać normalne relacje gospodarcze" i że Rosja jest do tego gotowa. Podkreślał, że Ukraina płaci w tej chwili znacznie więcej za gaz niż np. Białoruś, która sprowadza gaz z Rosji.

Rosyjski prezydent przekonywał, że Nord Stream 2 jest projektem "czysto komercyjnym", bowiem trasa z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego jest krótsza i tańsza niż przez kraje europejskie. Jego zdaniem ta trasa przesyłu gazu nie tworzy "zagrożeń politycznych" i sprawia, że odbiorca końcowy otrzymuje tańszy surowiec.

Putin, który poinformował wcześniej o zakończeniu układania pierwszej nitki Nord Stream 2, wyjaśnił, że ciągu dwóch miesięcy powinna być zakończona druga nitka.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Niemcy #Nord Stream 2 #Ukraina #Władimir Putin #rosyjska propaganda

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo