Urodziny Goeteborga. Mieszkańcy zjedzą 100 tysięcy jubileuszowych ciasteczek!

Drugie największe miasto Szwecji Goeteborg, znane m.in. z samochodów Volvo czy Kościoła Rybnego, obchodzi 400 lat. Z tej okazji mieszkańcy zjedzą 100 tys. jubileuszowych ciastek.

pixabay.com/cegoh

Specjalny wypiek z kruchego ciasta z marakują serwowany jest w dniu urodzin w szkołach, szpitalach i domach opieki. Deser można także kupić w cukierniach lub upiec samemu według przepisu.

Goeteborg został założony w 1621 roku przez króla Gustawa II Adolfa na zachodnim wybrzeżu Szwecji u ujścia rzeki Goeta aelv. Dzięki temu państwo szwedzkie uzyskało dostęp do Morza Północnego i nie musiało płacić ceł Duńczykom, którzy pobierali je w cieśninie Sund.

Z powodu zagrożenia ze strony Danii osada początkowo było twierdzą. Do dziś przetrwały fragmenty muru z tego okresu. Szybko jednak dzięki rybołówstwu i handlowi miasto rozwinęło się, stając się drugim najważniejszym ośrodkiem Szwecji.

To właśnie w Goeteborgu w 1731 roku powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska, której statkami dostarczano luksusowe wówczas towary, takie jak przyprawy, herbatę, tkaniny i porcelanę z Dalekiego Wschodu. Od tego czasu miasto stało się dla Szwedów "oknem na świat". Na przełomie XIX i XX wieku tysiące ludzi wsiadło na statki w Goeteborgu, aby wyemigrować za chlebem do Ameryki.

Goeteborg jest także kojarzony z koncernem Volvo. W 1927 roku pierwszy samochód tej marki wyjechał z fabryki na wyspie Hissingen, dziś dzielnicy miasta, w której znajduje się muzeum tej marki.

Dla Szwedów Goeteborg z uwagi na dostęp do Morza Północnego to także miasto ryb. Najsłynniejszym obiektem jest Kościół Rybny, czyli targ owoców morza znajdujący się w budynku przypominającym gotycki kościół.

Miasto od lat rywalizuje ze Sztokholmem o palmę pierwszeństwa i stąd wynikają niesnaski między mieszkańcami. Goeteborg uważany jest za stolicę kultury, to tu odbywają się słynne międzynarodowe targi książki oraz festiwal filmowy, przewyższające zasięgiem podobne stołeczne imprezy.

Z okazji jubileuszu 400-lecia w mieście odbywają się również plenerowe wystawy, a mieszkańcy mogą w promocyjnej cenie 400 koron (ok. 40 euro) mogą spędzić noc w jednym z luksusowych hoteli. W związku z pandemią władze miasta zdecydowały jednak o przesunięciu wielu planowanych urodzinowych wydarzeń kulturalnych na 2023 rok.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Szwecja #Goeteborg #rozrywka

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo