Łączność na najwyższym poziomie

W nowym Fordzie Mustangu Mach-E debiutuje kolejna generacja systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC – 4A. Oferuje ona wiele nowości, w tym lepsze planowanie tras oraz wyższy stopień personalizacji, który umożliwia m.in. zdalną konfigurację pojazdu prosto z domu.

mat. pras.

Pomimo swojej wielkości (15,5-calowy ekran dotykowy full HD) interfejs został skonstruowany tak, aby być jak najbardziej przyjaznym dla użytkownika. Najważniejsze funkcje zostały rozmieszczone w uporządkowany sposób, aby nie przeszkadzać kierowcy w podróży, zaś sam system jest dwa razy wydajniejszy i przetwarza dane dwa razy szybciej niż jego poprzednia generacja.

SYNC 4A dysponuje dużymi, wyraźnie narysowanymi i zróżnicowanymi kolorystycznie przyciskami. Inteligentnie dzielony ekran umożliwia zarządzanie kilkoma funkcjami jednocześnie. Nawet, jeśli na ekranie znajdzie się więcej opcji, a przyciski ulegną zmniejszeniu, nadal są one bardziej czytelne niż te, które można znaleźć w większości innych systemów informacyjno-rozrywkowych.

Funkcjonalności systemu dopełnia umieszczenie ekranu w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, a także szybka reakcja na dotyk. Ekran jest duży, ale jego konstrukcja i układ sprawiają, że szybko znajdziemy interesujące informacje. Biorąc pod uwagę, że kierowcę od znalezienia interesującej funkcji dzielą jedno albo dwa kliknięcia, może on szybko i bezpiecznie ustawić interesujące go parametry. A tych w Mustangu Mach-E jest ponad 80.

Jedną z najważniejszych funkcji nowego systemu jest dopasowanie do potrzeb kierowcy, które ma kilka aspektów. Przede wszystkim SYNC 4A uczy się preferencji kierowcy. Dzięki temu jest w stanie automatycznie dostosować wyświetlane treści i inteligentnie przedstawiać sugestie. Wszystko za pomocą funkcji uczenia maszynowego, dzięki którym samochód uczy się rutynowych aktywności właściciela samochodu i dopasowuje do nich.

Co więcej, kierowcy mogą ustawić parametry swojego samochodu prosto z domu. Za pomocą swojego smartfona tworzą profil, w którym zapisują najważniejsze dla siebie lokalizacje czy ulubione ustawienia. Można w ten sposób spersonalizować parametry jazdy czy kolory oświetlenia wnętrza. Funkcja ta pozwala na skonfigurowanie swojego pojazdu jeszcze przed jego odbiorem z salonu. Kierowcy po odebraniu pojazdu mogą więc sparować telefon z samochodem i od razu wyruszyć w trasę.

SYNC 4A na bieżąco aktualizuje się za pośrednictwem chmury, co oznacza zawsze aktualne dane. Funkcja jest oczywiście szczególnie przydatna w przypadku map drogowych czy informacji o ruchu drogowym. Dzięki temu samochód jest w stanie lepiej planować trasy. Bierze przy tym uwagę także pozostały zasięg, pogodę oraz styl jazdy kierowcy, więc jest w stanie wybrać najlepszą drogę do celu. Co istotne, system Intelligent Range bierze pod uwagę nawet dane z innych pojazdów elektrycznych Forda, które pokonały już daną trasę. Dodatkowo, jeśli pojawią się czynniki wpływające na zasięg, system wyjaśnia przyczyny zmiany. Informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym pochodzą z systemów TomTom, a za wyznaczanie tras odpowiedzialny jest Garmin.

Systemem SYNC 4A, poza ekranem dotykowym, można sterować także technologią rozpoznawania mowy. Dzięki stałej łączności z chmurą, system nieustannie rozwija swój słownik zwrotów i pojedynczych wyrazów. Pozwala to na wydawanie bardziej intuicyjnych, naturalnych, poleceń głosowych podczas sterowania systemem audio, wykonywania czy odbierania połączeń telefonicznych.

Najnowsza wersja systemu SYNC jest dostępna tylko we w pełni elektrycznym Mustangu Mach-E. Elektryczny SUV Forda zawiera również hotspot Wi-Fi 4G, pozwala używać telefonu jako klucza – z odległości nawet do 40 metrów – i wykorzystuje aplikację FordPass do monitorowania ładowania, znajdowania ładowarek i łatwego płacenia za ładowanie (opcja dostępna w przyszłości). System jest kompatybilny z Apple CarPlay oraz Android Auto oraz pozwala na bezprzewodowe połączenie kompatybilnego telefonu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#moto #innowacje #pojazd #Ford

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo