Schetyna twierdzi, że Platformie potrzebna jest nowa jakość. I ma nią być... Tusk

"Jest gotowy wrócić" – powiedział o Donaldzie Tusku były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do jego słów o gotowości do podjęcia "każdej decyzji, żeby pomóc odwrócić niebezpieczny bieg spraw". Schetyna twierdzi, że powrót "króla Europy" byłby "nową jakością", której opozycja teraz potrzebuje.

Donald Tusk, Grzegorz Schetyna / Jedynka Polskie Radio

"Wydaje się, że to jest nowa jakość w tej debacie czy tej rozmowie o jego (Donalda Tuska) powrocie"

– powiedział w Radiu Plus b. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do słów b. premiera w TVN24 o tym, że "mentalnie, emocjonalnie, życiowo" jest "gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw".

Dopytywany o to, czy oznacza to, że Tusk wraca, Schetyna odpowiedział, że obecny szef Europejskiej Partii Ludowej "jest gotowy wrócić", a także, że "wszystko zależy od jego rozmowy z przewodniczącym Borysem Budką".

"Zawsze tak było w Platformie, że to przekazywanie pałeczki wynikało z takiego daleko idącego zaufania i wspólnej troski o przyszłość"

– powiedział Schetyna.

Pytany o to, czy uważa, że Tusk jest potrzebny PO, były przewodniczący partii wskazał, że "taki powrót i nowa jakość – stara nowa jakość – w polskiej polityce po tej stronie opozycyjnej jest potrzebna, bo potrzebne jest wspólne znalezienie płaszczyzny porozumienia".

"Opozycja nie wygra najbliższych wyborów, które będą krytyczne, kluczowe co do przyszłości, jeżeli nie będzie ze sobą współpracować. Musi ze sobą współpracować, ale żeby współpracować, musi mieć elementarne zaufanie do siebie"

– wskazał Schetyna.

Jak dodał, chodzi o to, żeby zbudować relacje i wygrać wybory z PiS, a jeśli opozycja nie znajdzie płaszczyzny współpracy, przegra następne wybory.

"I tak patrzę na ten możliwy czy zapowiadany powrót Donalda Tuska. Jest on osobą z ogromnym doświadczeniem i pozycją w polityce nie tylko krajowej, ale i międzynarodowej, i mógłby spełnić taką rolę integrującą opozycję, pokazującą wspólny projekt i ustalającą czy gwarantującą zasady współpracy"

– powiedział Schetyna.

Wskazał, że jest to "niezbędne", aby można było mówić o przechodzeniu do "fazy budowania konstrukcji politycznej, która ma szansę wygrać z PiS-em". Zaznaczył, że nie chodzi tylko o odbudowę Platformy i jej powrót na poziom lidera opozycji. "To jest bardzo ważne, ale dzisiaj ważne są zasady współpracy" – podkreślił.

Dodał, że do budowania tych zasad w opozycji potrzebny jest "autorytet", polityk z zewnątrz, który ma doświadczenie w wygrywaniu wyborów, "a jednocześnie nie ma aspiracji do tego, żeby meblować tę scenę polityczną".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Polska #polityka #Donald Tusk #Platforma Obywatelska #Grzegorz Schetyna

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo