Zmiana władzy w Izraelu. Rakowski: Czy jest szansa na cieplejsze stosunki z Polską?

- Izrael ma bardzo utrudnione relacje z państwami europejskimi i tym sposobem w najbliższej przyszłości, to państwo może wrócić do koncepcji ciepłych stosunków z Polską w związku z chęcią ocieplenia wizerunku w Europie - powiedział Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

pxhere

Przywódca centrowej partii Jesz Atid, Jair Lapid, poinformował w środę wieczorem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, że jest w stanie utworzyć większościowy rząd. Może to oznaczać odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu.

Do koalicji wejdzie osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych - w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące ponad 20-proc. mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera Izraela.

Jair Lapid jest bardzo źle odbierany w Polsce z powodu skandalicznych wypowiedzi na temat interpretacji historii. Twierdził, że istniały polskie obozy śmierci, a nasz kraj jest współodpowiedzialny za Holokaust. Swoimi wypowiedziami oburzył praktycznie wszystkie środowiska polityczne w Polsce, które wyrażały oburzenie stawianymi przez Izraelczyka tezami. 

Stosunek do Polski 

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski w rozmowie z portalem Niezalezna.pl stwierdził, że trudno ocenić, czy z perspektywy Polski zmiana premiera w Izraelu, byłaby zmianą na lepsze. - Lapid jest osobą znaną z z licznych wypowiedzi, które w Polsce szokują - zauważył.

- Natomiast jeżeli chodzi o Izrael, to sytuacja jest tak napięta, że ten izraelski polityk może iść w kierunku jakiegoś szerszego porozumienia. Chodzi o to, że Izrael ma bardzo utrudnione relacje z państwami europejskimi i tym sposobem w najbliższej przyszłości, to państwo może wrócić do koncepcji ciepłych stosunków z Polską w związku z chęcią ocieplenia wizerunku w Europie

- powiedział.

Czy będzie lepszy? 

- Czy Lapid będzie lepszym premierem od Netanjahu? Trudno na to odpowiedzieć, ponieważ Netanjahu pełnił tę funkcję przez dwanaście lat i przyzwyczaił opinię publiczną do siebie, jak i uniemożliwiał innym politykom izraelskim prowadzenie samodzielnej polityki. Lapid będzie startował z czystą kartą

- dodał Rakowski.
 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#świat #Izrael

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo