20 procent Portugalczyków zaszczepionych. Rząd luzuje obostrzenia w handlu i gastronomii

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek dalsze luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych, głównie w handlu i gastronomii, wraz z postępami w ogólnokrajowej akcji szczepień przeciw koronawirusowi. Dwie dawki szczepionki przyjęło dotąd 20 proc. populacji - podało ministerstwo zdrowia.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Resort sprecyzował, że do czwartkowego popołudnia zostało wykorzystanych do szczepień łącznie 5,7 mln dawek. Dodał, że liczba osób, które zostały już w pełni zaszczepione, wynosi ponad 2 mln.

W komunikacie ministerstwo wskazało jednocześnie na wzrost dynamiki zgonów i zakażeń koronawirusem. Przypomniało, że podczas ostatniej doby zmarły trzy osoby, a 769 zostało zainfekowanych.

Premier Antonio Costa potwierdził, że jego gabinet zamierza luzować obostrzenia przeciwepidemiczne. Od 14 czerwca zniesiony zostanie m.in. obowiązek pracowania w trybie zdalnym.

Costa przypomniał, że przed 28 czerwca służby medyczne ocenią możliwości dalszego znoszenia restrykcji sanitarnych.

Od 14 czerwca w Portugalii zniesione zostaną wszystkie ograniczenia w funkcjonowaniu placówek handlowych, a godziny działalności lokali gastronomicznych, z wyjątkiem barów, wydłużone do godz. 1. Nowe przepisy umożliwiają też wypełnienie w 50 proc. miejsc w placówkach kulturalnych oraz 33 proc. miejsc na stadionach i halach sportowych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Portugalia #koronawirus #restrykcje

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo