Nowa nadzieja na pokonanie wirusa? Unia Europejska sprowadzi specjalny lek

Unia Europejska zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19, opracowanego przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche - poinformowała Komisja Europejska. To pierwszy kontrakt UE na tego rodzaju lek.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Reuters wskazuje, że po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw Covid-19 UE próbuje teraz zbudować portfolio leków, które mogłyby być skuteczne w walce z chorobą. - Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej - informuje agencja.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że UE zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek, ale podał, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE.

Jedynym innym lekiem przeciw Covid-19 zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.

Kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche-Regeneron po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.

EMA poinformowała, że nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus #lockdown #restrykcje #lekarstwa #medycyna

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo