Co z wakacyjnymi wyjazdami za granicę? Kraska: Głęboko wierzę w porozumienie

W wielu państwach te przepisy są bardzo różne. Oczywiście jest to spora niedogodność dla podróżujących, którzy muszą zapoznawać się z ich treściami i dostosowywać do nich. Rozmowy w UE na ten temat jeszcze trwają. Głęboko wierzę, że już niedługo zakończą się porozumieniem i te zasady zostaną ujednolicone w całej strefie Schengen – powiedział portalowi Niezalezna.pl wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska

zdjęcie ilustracyjne
fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Jan Przemyłski: Od 1 czerwca w Polsce a od 1 lipca w całej Unii Europejskiej będą obowiązywały tzw. certyfikaty szczepień, które umożliwią swobodne podróżowanie po strefie Schengen. Jak w praktyce będą one funkcjonowały?

Waldemar Kraska: Ten certyfikat ma ułatwić nam przemieszczanie się między krajami w Unii Europejskiej, co szczególnie w okresie wakacji z pewnością się nasili. W przypadku, gdy jesteśmy zaszczepieni lub jesteśmy ozdrowieńcami system będzie przechowywał taką informację. Pobrać ją można z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel - tam znajduje się specjalny kod QR, który okażemy podczas kontroli. Można go wydrukować i zabrać ze sobą w wersji papierowej lub w wersji elektronicznej na naszym smartfonie. Ten prosty sposób pozwoli obniżyć też koszty wyjazdów wakacyjnych, bo nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych testów, które są wymagane w niektórych krajach. Prawdopodobnie ten certyfikat będzie także honorowany np. w restauracjach, czy miejscach rozrywki w innych państwach, ale to już będzie zależało od decyzji poszczególnych rządów.

Czy to oznacza, że w strefie Schengen wrócą kontrole graniczne?

Z pewnością ten kod będzie pomocny w przypadku podróży lotniczych. Natomiast jeśli będziemy przemieszczać się np. samochodem wówczas na granicach można spodziewać się wyrywkowych kontroli, tak jak to ma miejsce teraz. Także teraz służby zatrzymują co któryś samochód, aby sprawdzić, kto nim podróżuje.

Mimo poprawiającej się sytuacji epidemicznej wiele krajów nadal traktuje Polskę jako państwo podwyższonego ryzyka. Dlaczego tak jest i czy ta sytuacja ma szansę się zmienić w niedługim czasie?

Bardzo bym chciał, aby te zasady tworzenia tego typu list zostały ujednolicone we wszystkich krajach UE. W wielu państwach te przepisy są bardzo różne. Oczywiście jest to spora niedogodność dla podróżujących, którzy muszą zapoznawać się z ich treściami i dostosowywać do nich. Rozmowy w UE na ten temat jeszcze trwają. Głęboko wierzę, że już niedługo zakończą się porozumieniem i te zasady zostaną ujednolicone w całej strefie Schengen.  

 


Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus #szczepienia

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo