Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • • Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.  • • • Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r.  • • • Sejm uchwalił ustawę znoszącą obligo giełdowe - obowiązek sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę. • • •

10 przełomowych ustaw w 100 dni. Premier zaprezentował listę kluczowych projektów

Rząd Mateusza Morawieckiego już w tym tygodniu przedstawi 10 projektów ustaw wchodzących w skład Polskiego Ładu. Dzisiaj zaprezentowano listę dziesięciu najpilniejszych założeń na najbliższe 100 dni.

Mateusz Morawiecki
tvp.info/screenshot

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekty dziesięciu kluczowych projektów, które zainicjują realnie wprowadzanie Polskiego Ładu. 

Jak podkreślił szef rządu, "Polski Ład jest wizją sprawiedliwego i szybkiego rozwoju Polski.

- Ale to także wizja konkretna i wiarygodna. I ten konkret i wiarygodność chcemy dzisiaj pokazać i potwierdzić. Chcemy je potwierdzić poprzez przedstawienie tych dziesięciu kluczowych obszarów zmian, które przygotujemy i przeprowadzimy w ciągu najbliższych 100 dni

- powiedział Morawiecki

Oto lista projektów proponowana przez szefa rządu:

1) 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich
2) Emerytura bez podatku
3) Zniesienie limitów do lekarzy-specjalistów
4) 7 proc. PKB na ochronę zdrowia
5) Mieszkanie bez wkładu własnego
6) Dom bez formalności
7) Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
8) Program Inwestycji Strategicznych
9) Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników
10) Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

Dopłaty do paliwa rolniczego

- W ciągu tych 100 dni, w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego - zapowiedział premier, podkreślając, że rolnicy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

"Chcemy też ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do stołu" - mówił, zapowiadając, że chodzi o skrócenie drogi "od pola do stołu", by ograniczyć marże pośredników. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by ograniczyć wpływ potężnych sieci handlowych i grup. "Musi być tutaj sprawiedliwy system" - podkreślił.

Zapowiedział także przygotowanie rozwiązań dotyczących programu Mieszkanie bez wkładu własnego oraz budowy małego domu do 70 m kw. w podstawie bez specjalnych pozwoleń. Zaznaczył, że chodzi o "godne mieszkanie, godne lokum dla polskich rodzin w ciągu najbliższej dekady".

Jak mówił, w programie chodzi także o zwiększenie populacji Polaków i rozwiązanie problemu demograficznego. Stąd - jak powiedział - propozycje rodzinnego kapitału opiekuńczego dla rodziców dzieci.

Wskazał, że Polski Ład to także wielki program inwestycyjny: chodzi o inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale także np. w drogi gminne oraz modernizację kolei oraz inwestycje środowiskowe, jak mała retencja, melioracja.

- Na te 100 dni przyjmiemy, albo przynajmniej opracujemy ustawę, która będzie w zaawansowanym procesie realizacji, dotyczącą małych Centrów Nauki Kopernik

- zapowiedział. Jak dodał, chodzi o zwiększenie konkurencyjności.

- Jak Polska będzie konkurowała z najlepszymi, to też wynagrodzenia Polaków będą zdecydowanie wyższe, a o to nam w tym wszystkim chodzi. Wynagrodzenia Polaków urosły w ciągu 5 lat, urosły o ok. 25 proc. Nigdy wcześniej nie było takiej pięciolatki

- podkreślił. 

Polska klasa średnia z większymi zarobkami

„Budujemy polską klasę średnią, polska klasa średnia musi być jak najszersza” - oświadczył Morawiecki. „W klasie średniej jest nas cały czas za mało. Chcemy, żeby Polacy jak najwięcej zarabiali” - zaznaczył.

Jak stwierdził Morawiecki, „jeśli ktoś naprawdę jest pracownikiem”, to do zarobków ponad 12 tys. zł brutto w reformie, uwzględniającej podniesienie progu podatkowego i kwoty wolnej, „chcemy, żeby miał realną korzyść”.

„Chcemy, żeby ci którzy zarabiają do 12 tys. zł albo byli beneficjentami, albo żeby reforma była dla nich neutralna” - mówił szef rządu. Jak wskazał, dopiero ci, którzy zarabiają „15, 20, 25, 30 tys. zł miesięcznie będą trochę dokładać poprzez składkę zdrowotną”.

„To bardzo realne wsparcie dla milionów polskich rodzin, milionów polskich dzieci, dla polskich matek i naszych seniorów” - oświadczył Morawiecki.

Pandemia poszarpała naszą gospodarkę

Pandemia, pokrzyżowała plany wielu rodzinom, poszarpała naszą gospodarkę; Polski Ład, ogłoszony w momencie wychodzenia z kryzysu pandemii, dostarczy odpowiednich bodźców gospodarce, przedsiębiorcom i społeczeństwu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Pandemia, Covid -19 pokrzyżowała plany wielu rodzinom, doprowadziła do mnóstwa tragedii, ale także poszarpała naszą gospodarkę, zniszczyła plany zawodowe wielu ludziom, pogorszyła perspektywy wzrostu bardzo wielu Polaków, bardzo wielu polskich przedsiębiorców

- powiedział Morawiecki na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu.

Jak mówił, dzięki stworzeniu Polskiego Ładu, nie pozostaniemy w tyle za innymi.

"Ale poprzez odważne inwestowanie w polską gospodarkę, w obronę miejsc pracy - co najmniej 5 mln miejsc pracy - przechowaliśmy wartość polskiej gospodarki, polskiego rynku udziału w rynku przedsiębiorców, bazy klientów dla przedsiębiorców, ale nade wszystko przechowaliśmy miejsca pracy".

"I to jest to, na czym nam najbardziej zależało, żeby właśnie polscy pracownicy czuli, że państwo polskie stoi w najtrudniejszym czasie - od co najmniej 1989 roku, a niektórzy mówią od drugiej wojny światowej - za nimi, że państwo polskie wspiera tych najsłabszych, także tych najmniej zarabiających, także emerytów, tych, którzy zarabiają mniej - panią kasjerkę, pana pracownika na płacy minimalnej" - tłumaczył szef rządu.

Jak mówił, "jest takich nas Polaków bardzo, bardzo wielu, którzy potrzebują pomocnej dłoni ze strony państwa".

- I dlatego ogłosiliśmy Polski Ład właśnie teraz, w momencie wychodzenia z tego kryzysu pandemicznego, w momencie kiedy wiemy, jakich dodatkowych bodźców potrzebuje polska gospodarka, polskie społeczeństwo, polscy przedsiębiorcy, czego potrzebują polscy pracownicy, żeby ich siła nabywcza wzrosła

- powiedział.

"Chcemy, żeby jak najwięcej Polaków wróciło do kraju"

- Polski Ład to także zaproszenie dla Polaków, których wojna i straszy los zostawił na naszą wschodnią granicą

- wskazał premier. Podkreślił, że chciałby, aby wrócili do kraju ludzie, "których zmusiła do emigracji komuna, stan wojenny, strasznie trudne lata transformacji, (...) potem III Rzeczpospolita".

Zaznaczył, że kolejne fale emigracji w ciągu kolejnych dziesięcioleci doprowadziły do "upływu krwi Polaków". "Chcemy, żeby jak najwięcej z nich wróciło do Polski. To są specjaliści, to są ludzie, którzy mogą tutaj na powrót odnaleźć swój dom" - mówił.

W swoim wystąpieniu Morawiecki podkreślił też, że "Polski Ład" zakłada zrównoważony rozwój całego kraju; m.in. rozwój nauki, techniki i innowacyjności poprzez "demokratyzację dostępu do polskiej nauki".

"To są te małe centra nauki Kopernik, które chcielibyśmy w każdym powiecie" - powiedział. "Chcielibyśmy, żeby we wszystkich zakątkach Polski (...) można było żyć, mieszkać, pracować, zakładać rodziny" - dodał.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Polski Ład #Mateusz Morawiecki

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo