Zatonął największy okręt marynarki wojennej Iranu

Na największym okręcie marynarki wojennej Iranu w środę nad ranem wybuchł pożar, nie udało się go opanować, statek zatonął na wodach Zatoki Omańskiej w okolicach cieśniny Ormuz - przekazały irańskie media. Nie podano przyczyny pożaru, załoga została bezpiecznie ewakuowana.

fot. Fars News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94027454

Okręt Chark, nazwany tak na cześć wyspy służącej za główny terminal naftowy Iranu, był jednostką wsparcia, która uzupełniała zapasy innych okrętów, przewoziła ciężkie ładunki i dysponowała lądowiskiem dla helikopterów - pisze agencja AP. Państwowa telewizja i półoficjalne agencje prasowe Fars i Tasnim określiły go jako "okręt szkoleniowy".

Media irańskie podały, że statek zatonął w pobliżu portu Dżask, po nieudanej akcji gaśniczej.

Izraelski dziennik "Israel Hajom" poinformował, że władze Iranu zaprzeczyły wcześniejszym spekulacjom, według których okręt wraz z innymi statkami płynął do Wenezueli, by służyć tam za wysuniętą bazę operacyjną irańskich Strażników Rewolucji.

To kolejna katastrofa morska irańskiej marynarki. W 2020 r. podczas ćwiczeń w pobliżu Dżasku rakieta omyłkowo uderzyła w okręt wojenny, zabijając 19 marynarzy i raniąc 15 - przypomina AP.

Według USA Iran jest odpowiedzialny za kilka ataków na statki w Zatoce Omańskiej w ciągu ostatnich dwóch lat. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom - pisze agencja. W ostatnich latach dochodziło także do ataków na statki handlowe Izraela i Iranu, o które te dwa kraje wzajemnie się obwiniały - uzupełnia "Israel Hajom". 

 

 Źródło: niezalezna.pl,pap

#Iran #okręt

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo