Jak leczyć przewlekłą migrenę? Pomoże… botoks

To FAKT! Ostrzykiwanie określonych miejsc na czaszce toksyną botulinową od kilku lat jest z powodzeniem stosowane w leczeniu migreny przewlekłej. Lek został zarejestrowany jako skuteczny w migrenie przewlekłej zarówno w USA, jak i w Europie.

Sammy-Williams/pixabay.com/service/license/

Przypadkowe odkrycia zdarzały się już niejednokrotnie w historii medycyny. Tak było i tym razem, a botoks jest jednym z przykładów. Na trop, że może pomagać osobom zmagającym się z koszmarnymi bólami głowy, wpadnięto przypadkiem podczas… zabiegów upiększających.

Jak do tego doszło? Zaczęto obserwować, że wiele pacjentek zmagających się z migrenami odczuwa poprawę po korygowaniu toksyną botulinową zmarszczek, postanowiono sprawdzić ten fenomen. I okazało się, że toksyna botulinowa, czyli silna trucizna, jeśli przyjmie się ją wraz z jedzeniem, jest skutecznym lekiem na migreny przewlekłe.

Jak wyjaśnia na łamach portalu Medycyna Praktyczna prof. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi skuteczność botoksu w przypadku migren przewlekłych jest wysoka, ale nie działa i nie jest zarejestrowany do leczenia bólów głowy typu napięciowego oraz migren epizodycznych.

Migreny przewlekłe, w których botoks jest skutecznym lekiem u wielu pacjentów, to takie, kiedy pacjent cierpi z powodu bólu głowy nie mniej niż 15 dni w miesiącu, przy czym najczęściej jest to nawet 20-25 dni, a łącznie nie mniej niż przez osiem dni lekarz stwierdzi typowy ból migrenowy.

Pacjent, który zdecyduje się na leczenie toksyną botulinową, musi przyjąć serię zastrzyków.

Za każdym razem lekarz wstrzykuje botoks w aż 31 miejsc na czaszce i w jej okolicach.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, Serwis Zdrowie, szczepienia.pzh.gov.pl

 

#zdrowie #ból głowy #migrena #botoks #operacja plastyczna #zabiegi upiększające #uroda

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo