Rękopisy Chopina na liście UNESCO

Cztery rękopisy Fryderyka Chopina pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej zostaną wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" – wynika z informacji przekazanych przez Bibliotekę Jagiellońską.

pixabay.com/Ri_Ya

Listę z obiektami dokumentującymi ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski wzbogacą dzieła Chopina: Scherzo [E-dur] pour le piano, […] oev. 54 Muz. Rkp. 2203 II, Barcarolle [Fis-dur] pour le piano, […]. Op. 60 Muz. Rkp. 2204 II, Mazurek cis-moll. Op. 50 nr 3 na fort. Muz. Rkp. 2202 II, Mazurki op. 17 nr 2 i op. 7 nr 4 Muz. Rkp. 2207 III.

„Wymienione autografy muzyczne stanowią bazę edytorską oraz cenny materiał badawczy. Dokumentują działalność muzyczną Fryderyka Chopina, największego polskiego kompozytora oraz jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki”

– podała Biblioteka Jagiellońska.

Polski komitet programu UNESCO, któremu przewodniczy naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, a w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, co roku wybiera obiekty na Polską Listę Programu UNESCO.

Oficjalnie 10 czerwca w Belwederze zostanie ogłoszone, które obiekty, mające fundamentalne znaczenie dla historii, kultury i tożsamości kraju, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach, wzbogaciły w tym roku listę.

W poprzednich edycjach Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" do zestawienia trafiły pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej: atlas, mapa i rękopisy Eugeniusza Romera związane z jego działalnością w procesie kształtowania granic Polski oraz rosyjska mapa drogowa z odległościami podanymi w wiorstach, z ręcznie naniesioną (czerwonym atramentem) granicą polsko-rosyjską z 1920 r.; dzieło: Andrzeja Frycza Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej"; "Banderia Prutenorum" Jana Długosza. Opisy wszystkich obiektów i związane z nimi historie dostępne są na stronie pamiecpolski.archiwa.gov.pl.

Program "Pamięć Polski" i tworzona od 2014 r. w jego ramach Polska Lista Krajowa UNESCO stanowią integralną część zainicjowanego w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Nauki i Kultury Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jego celem jest utrwalanie wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości, a przede wszystkim podejmowanie działań na rzecz jego ochrony, upowszechniania wiedzy o nim oraz tworzenia warunków do jego jak najszerszego udostępnienia społeczeństwu.

Na Światowej Liście Programu "Pamięć Świata" znajduje się 17 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Fryderyk Chopin #UNESCO #kultura

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo