Peru: zrewidowano liczbę ofiar epidemii

Władze Peru zrewidowały oficjalną liczbę ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 - informuje BBC. Uznano, że z powodu koronawirusa zmarło nie 69 tys., a ponad 180 tys. osób. To największy bilans ofiar na świecie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców kraju.

pixabay.com/padrinan

"Uważamy, że naszym obowiązkiem jest upublicznienie tych zaktualizowanych danych"

- oświadczyła premier Peru Violeta Bermudez. Dodała, że nowy bilans bierze pod uwagę tzw. nadmiarową śmiertelność, czyli liczbę zgonów, która przewyższa prognozy budowane na danych statystycznych z poprzednich lat.

Oficjalna liczba związanych z epidemią Covid-19 zgonów w Peru to teraz 180 764 i jest ponad dwa razy większa niż wcześniejsze dane mówiące o 69 342 ofiarach.

Według zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, po aktualizacji danych w Peru stwierdzono największą liczbę ofiar śmiertelnych pandemii w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców - ponad 500. Poprzednio ten wskaźnik był najwyższy dla Węgier i wynosił nieco ponad 300.

Peru jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów Ameryki Południowej. Pod względem liczby ofiar na 100 tys. mieszkańców przewyższa teraz Brazylię, w której w tym przeliczeniu odnotowano ich 218. Według nowych danych Peru jest też szóstym krajem świata pod względem całkowitej liczby ofiar pandemii.

Zrewidowany bilans ofiar nie dziwi ekspertów i zgadza się z powszechnym odczuciem Peruwiańczyków, że z powodu epidemii zmarło więcej osób, niż podawały to oficjalne statystyki - komentuje BBC. System opieki zdrowotnej w Peru jest przeciążony, brakuje tlenu medycznego, obecnie kraj boryka się z niedoborem szczepionek przeciw Covid-19.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#świat #koronawirus #epidemia #Peru #zgony

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo