Żukowska wróciła z… granicy mazowiecko-białoruskiej? Przyznaje: Tak, pomyliłam się

Geografia nie jest konikiem poseł Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Niedzielna wpadka polityk z „Mazowszem, graniczącym z Białorusią” poruszyła internautów i słuchaczy. W większości ci, którzy bzdurę usłyszeli, tłumaczenia Żukowskiej już nie dostrzegli.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska/ Google Maps

Mazowsze graniczy z Białorusią - w skrócie właśnie to powiedziała poseł Lewicy Anna Maria Żukowska w niedzielnym programie Andrzeja Stankiewicza „7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET”. Słowa padły podczas omawiania obecnej sytuacji na Białorusi oraz instrumentów, jakimi dysponuje Polska na okoliczność zatrzymania białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

- Jeśli Pani pozwoli - bo słuchacze będą mieć pretensje do mnie z dziedziny geografii - wydaje mi się, że Mazowsze jednak nie graniczy z Białorusią - przerwał jej prowadzący.

Żukowska kontynuowała:

Graniczy. Jest fragment taki, bardzo wąski, ale owszem, zaraz za Łosicami. Już niedaleko jest już granica. Jest to taki mały wycinek Mazowsza, który wcina się między podlaskie i lubelskie”.

Błąd poseł wytknął również parlamentarzysta Konfederacji Robert Winnicki. - Mogę się założyć z panią poseł Żukowską, że podlaskie jednak na wąskim odcinku graniczy z lubelskim i że jednak mazowieckie nie dotyka granicy z Białorusią - powiedział poseł.

Najdalej na wschód w województwie mazowieckim wysunięty jest powiat łosicki. Granica tego powiatu nie jest jednak granicą polsko-białoruską. Od granic powiatu do rzeczonej granicy pozostają blisko cztery kilometry. Tam zaś łączą się województwa podlaskie i lubelskie.

Po emisji programu posypały się gromy. O wpadce rozpisywały się portale, zaś internauci zarzucali parlamentarzystce brak wiedzy. Sama Żukowska odpowiedziała:

„Tak, powinnam była powiedzieć prawie graniczy, pomyliłam się”.

 

 

 Źródło: Radio ZET, niezalezna.pl, Twitter

#Lewica #Anna Maria Żukowska #Białoruś

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo